aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak maszyny wspierają sadowników

3 grudnia 2015
Sezon na polskie jabłka rozpocznie się lada dzień. Nim owoce trafią na nasze stoły, do słoików i ciast, muszą przejść długą drogę. Towarzyszą im w niej maszyny rolnicze i wózki widłowe.
Polska od dawna była globalnym potentatem w zakresie produkcji owoców. Jak donosi Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek, w ubiegłych latach przez magazyny rodzimych sadowników przepływało nawet 2,5 mln ton jabłek. Taki wynik stawiał nasz kraj na czele unijnego zestawienia sadowniczych potęg. Sprawne operowanie tak dużymi wolumenami produkcji i sprzedaży wymaga szeregu specjalistycznych maszyn.

Zbiórka!
Zakup maszyn rolniczych był jednym z trzech najczęściej wymienianych przez respondentów badania „Polska Wieś i Rolnictwo 2013” sposobem wykorzystania funduszy otrzymanych przez rolników w ramach płatności bezpośrednich. Potrzebę usprawnienia procesów produkcji można wiązać ze wzrostem liczby wielkopowierzchniowych gospodarstw i ich postępującą profesjonalizacją.
Sadownicy mechanizują dziś działania na każdym etapie - poczynając od zbioru owoców. W przypadku jabłek deserowych, wykorzystuje się maszyny wyposażone w mobilne platformy. Stojący na nich pracownicy umieszczają zrywane jabłka na przenośnikach taśmowych, z których trafiają one do napełniarki i dalej – do pojemników zbiorczych.
Nieco inaczej przebiega proces zbioru owoców przemysłowych. Zastosowanie znajdują tu kombajny wyposażone w wałek z gumowymi łopatami, zgarniającymi spady pod kosz zbierający. Po wyczyszczeniu z trawy i liści specjalnymi szczotkami, jabłka trafiają na taśmę i do skrzyniopalet.

Do magazynu!
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jabłkami deserowymi czy przemysłowymi, w dalszym transporcie ładunku wykorzystuje się wózki widłowe. – Popularnością wśród sadowników cieszą się przede wszystkim pojazdy elektryczne – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Najczęściej wybierane są modele serii RX 20 z udźwigiem do 2 ton. Wykorzystanie pojazdów akumulatorowych gwarantuje, że produkty spożywcze nie będą miały kontaktu ze spalinami. Maszyny przeznaczone do pracy w sadownictwie zazwyczaj doposaża się w ogumienie terenowe i obrotnicę, umożliwiającą efektywne przesypywanie jabłek ze skrzyniopalet do większych pojemników – wyjaśnia Tobiasz Jakubczak.
Uniwersalne podnośniki ciągnikowe pozwalają przeprowadzić ogół niezbędnych działań związanych z transportem jabłek w mniejszych gospodarstwach rolnych. Działający na większą skalę sadownicy, posiadający własne magazyny i chłodnie, korzystają również z bardziej specjalistycznego sprzętu.

Na regał! (i dalej w świat)

W swych chłodniach i sortowniach, najwięksi producenci owoców wykorzystują do transportu i sztaplowania skrzyniopalet wózki podnośnikowe. – Zastosowanie znajdują tu elektryczne wózki wysokiego podnoszenia – mówi Tobiasz Jakubczak ze STILL Polska. – Nie wymagają dodatkowej wentylacji magazynu. Pozwalają również na spiętrzanie ładunku na kilku poziomach, co przekłada się na oszczędność powierzchni – dodaje.
Z sortowni i magazynów owoce trafiają, najczęściej transportowane przy użyciu opisanego wyżej sprzętu, na ciężarówki rozwożące je po całym kraju – do przetwórców, sklepów i do konsumentów. A jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, czeka na nie bardzo wielu z nas – w ciągu ostatnich 12 miesięcy po jabłka i ich przetwory sięgnęło 94% Polaków. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wysiłek sadowników i pomoc maszyn.




POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę