MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kary za paliwo

14 lipca 2005

Czy należy karać rolników, którzy używają oleju opałowy do prac polowych? Część posłów chciała zwolnić ich z odpowiedzialności karnej, ale ostatecznie to się nie udało. Przy okazji sejmowej dyskusji dowiedzieliśmy się dlaczego zablokowano prace nad ustawą o paliwie rolniczym.

Niespodziewana dyskusja nad paliwem rolniczym miała miejsce w zeszłym tygodniu podczas prac nad ustawą prawo karne skarbowe. Niektórzy posłowie starali się nie dopuścić do tego, aby wlewanie do baków tańszego oleju opałowego - zamiast napędowego - było karane. Argumentowali, że w Polsce nie starczy dla rolników więzień.

Nie wszystkim spodobały się jednak pomysły, aby w Sejmie popierać łamanie prawa. Ustawa o paliwie rolniczym powstała już kilka lat temu, ale prac nad nią nigdy nie dokończono. Na ich wznowienie zgody nie wydał ostatnio marszałek Sejmu. Okazało się, że projekt jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Posłowie chcą, aby doprowadzić do tzw. drugiego czytania bis i z ustawy wykreślić przepisy niezgodne z unijnymi. O tym, że w niektórych krajach Unii tańsze paliwo rolnicze jest stosowane nikt nie ma wątpliwości.

Ministerstwo rolnictwa popiera pomysł wprowadzenia tańszego paliwa rolniczego. Przypomina, że do 2004 roku w Polsce funkcjonowały bony paliwowe, które częściowo rekompensowały rolnikom koszty akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Te nieprawidłowości to nagminne wykorzystywanie tańszego paliwa rolniczego do celów nie rolniczych.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę