Advertisement

Traktor spod lady

15 marca 2004

Do końca kwietnia nie ma co marzyć o kupnie ciągnika. W wielu punktach sprzedaży nie ma też maszyn rolniczych.

W Grene Bydgoszcz klientów pytających o traktory i maszyny rolnicze odsyłają z kwitkiem. - W związku z tym, że rolnicy tak chętnie korzystali z SAPARD-u, a także z powodu wprowadzenia od maja 22-procentowego VAT-u, producenci ciągników i maszyn nie nadążają z realizacją zamówień - twierdzi Marek Rogowski, sprzedawca w Grene. - Dealerzy z całej Polski dzwonią i szukają ciągników u innych sprzedawców. Nawet fabryka zetorów w Brnie nie daje już rady. Zresztą w Polsce jest to samo. W grudziądzkiej Unii nie przyjmują nawet zamówień na maszyny.

Trzysta procent normy
- To co się dzieje, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - twierdzi Janusz Borkowski, właściciel firmy Krukowiak. - Pracujemy w dzień i w nocy, a i tak nie nadążamy z produkcją. W porównaniu z marcem ubiegłego roku zapotrzebowanie jest o trzysta procent większe.

- Zainteresowanie kupnem ciągników jest znacznie większe - przytakuje Genowefa Wieczorek z Autoryzowanej Stacji Sprzedaży i Obsługi Ciągników Ursus we Włocławku. - Przyjmujemy zamówienia, ale zrealizujemy je w maju.

Krukowiak także nadal przyjmuje zamówienia. - Chcemy zadowolić naszych klientów, więc będziemy wystawiać faktury i przyjmować zapłaty, a towar wydawać z poślizgiem - twierdzi Borkowski. - Sprawdziliśmy, jest to zgodne z prawem.

Unia przed Unią
- Nad wcześniejszym przyjmowaniem zapłaty i późniejszym wydawaniem towaru musielibyśmy się zastanowić - mówi Jerzy Bąk, dyrektor handlowy w Unii Grudziądz. - Gdybyśmy jednak przyjęli zapłatę zanim wejdzie VAT na maszyny rolnicze, a potem musieli kupować droższe materiały do produkcji, to chyba nie miałoby to sensu.

Producenci i sprzedawcy maszyn rolniczych zdają sobie sprawę, że hossa może niebawem się skończyć. - Martwię się tym, co będzie po 1 maja - przyznaje Janusz Borkowski.


POWIĄZANE

Kołowy odpowiednik olbrzymiego Quadtraca 620 ustala nowe rekordy w branży podcza...

Spółka Master Agro wprowadziła do sprzedaży na rynek polski kolejną markę maszyn...

Społeczna odpowiedzialność biznesu już dawno przestała być tylko modnym sloganem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę