aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

VAT na maszyny

22 kwietnia 2004

Od pierwszego maja stawka VAT na maszyny rolnicze będzie wynosić 22%. Rolnicy, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie zakupu maszyn z SAPARD-u, a jeszcze nie podpisali umów z Agencją Restrukturyzacji, boją się, że będą musieli ponieść dodatkowe koszty związane z VAT-em.

Najbardziej zaskoczeni są Ci rolnicy, którzy składając wniosek o dofinansowanie z SAPARD-u, nie wiedzieli, że taka sytuacja nastąpi. Wnioski na zakup ciągników złożyli w terminie i liczyli na to, że Agencja podpisze z nimi umowy w określonym czasie. Ale tak się nie stało. Teraz rolnicy zastanawiają się kto poniesie koszty zawiązane z 22-procentowym VAT-em na ciągniki. Wielu jest pewnych, że ucierpi ich kieszeń, ale są i tacy, którzy liczą na fundusze strukturalne.

SAPARD-u Ministerstwo finansów jest zdziwione zamieszaniem wokół VAT-u, bo jak tłumaczy nie jest to żadne novum. - W 1999 roku zostało oficjalnie przedstawione stanowisko negocjacyjne Polski dotyczące stawek podatkowych o od tego momentu wiadomo, że stawka na maszyny i urządzenia rolnicze będzie wynosiła 22% VAT. - informuje Izabela Laskowska z Ministerstwa Finansów.

Dwa lata temu Polska starała się zmienić ten zapis. Udało się uzyskać czteroletni okres przejściowy, ale tylko na niektóre produkty, na przykład na nawozy. 22-procentowego VAT-u niestety nie da się uniknąć. Cała nadzieja w Agencji, która jak mówi będzie się starała podpisać możliwie najwięcej umów jeszcze przed pierwszym maja. A Minister rolnictwa ma się dzisiaj spotkać z producentami maszyn rolniczych, żeby przekonać ich do nie podnoszenia cen.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę