MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Python kusi Polaków: masowo uczymy się programować

24 września 2020
Python kusi Polaków: masowo uczymy się programować

Co łączy tłumacza, artystkę wizualną, dziennikarkę, logistyka i studentkę szkoły filmowej? Ambicja i zrozumienie wyzwań, jakie stawia przed nami świat nowoczesnych technologii. Coraz częściej ludzie nie mający nic wspólnego z programowaniem, decydują się na naukę jego podstaw. Dlaczego to robią? Co chcą osiągnąć? Odpowiedzi szuka infoShare Academy, która zaprosiła kilka osób do swoistego eksperymentu.

Michalina Pryśko jest artystką wizualną. Weronika Grabowska studiuje animację na łódzkiej filmówce i pracuje w studiu produkującym gry. Joanna Skutkiewicz to z wykształcenia filolożka polska, a z zawodu dziennikarka. Michał Stan zajmuje się od lat logistyką, a Michał Zacharzewski to lektor języka angielskiego z pasją do gier komputerowych.
Choć każde z nich robi to z nieco innego powodu, wszyscy rozpoczęli niedawno naukę podstaw programowania w języku Python w infoShare Academy. Uważają bowiem, że może im to pomóc bezpiecznie pozycjonować się zawodowo.

Rynek rosnących obaw
Trudno przewidzieć długofalowe konsekwencje obecnego kryzysu dla rynku pracy, widać jednak, że nastroje Polaków uległy pogorszeniu: z opublikowanego pod koniec sierpnia "Barometru Rynku Pracy" firmy Work Service dowiadujemy się, że w lipcu tego roku obawy o utratę pracy deklarowało 15,9 proc. zatrudnionych (to 6,7 proc. więcej niż w lutym).
Co ciekawe, ponad 40 proc. obawiających się utraty pracy lub tych, którzy planują jej zmianę bierze pod uwagę całkowitą zmianę zawodu. Trudno jest ją przeprowadzić bez dobrego pomysłu i możliwości jego weryfikacji, a także zdobycia nowych kompetencji.

- Dziś od edukacji oczekuje się praktycznego i skutecznego wsparcia dla ludzi, którzy chcą dostosować swoje kompetencje do dynamicznie zmieniających się oczekiwań na rynku pracy - mówi Andrzej Kiesz, Prezes infoShare Academy. - Od lat uczymy programowania w sposób “tradycyjny”, jednak obserwujemy też szybko zmieniające się standardy w edukacji. Do kursu online z podstaw Pythona zaprosiliśmy ludzi spoza branży IT - chcieliśmy sprawdzić, czy taki sposób nauki ma sens jako pierwszy krok do zmiany kariery zawodowej.

Czas na poważne zmiany?
Nauka programowania od podstaw jest świetną metodą na sprawdzenie, czy mamy predyspozycje i odnajdziemy się w zawodzie. To szczególnie przydatne, gdy nie jesteśmy przekonani, czy chcemy angażować się w naukę kodowania “na poważnie” - biorąc udział w pełnym kursie, który zrobi z nas prawdziwego programistę.
- Moje losy potoczyły się tak, że musiałem bardzo wcześnie pójść do pracy. Mimo fascynacji informatyką, nie miałem czasu na wybrzydzanie i padło na logistykę, w której zostałem na blisko pół życia - relacjonuje Michał Stan. - Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy po tylu latach jestem w stanie odnaleźć się w świecie, do którego tak mnie kiedyś ciągnęło. Zacząłem od kursu podstaw online, by sprawdzić, czy ma to sens i jak idzie mi nauka, zanim zdecyduję się na pełny kurs wymagający znacznie większego zaangażowania.

Jako tłumacz literatury angielskiej i lektor na uczelni, Michał Zacharzewski włączył programowanie w perspektywiczne myślenie o swojej przyszłości zawodowej.
- Warto mieć plan “B”. Branża IT wydaje się obecnie najbardziej rozwojową i daje perspektywę podjęcia pracy w przyszłości. Także po 40-ce można zacząć się uczyć programowania i jest to wykonalne również dla człowieka "z ulicy” - twierdzi.

Kodowanie? Przyda się!
Języki programowania wkraczają w obszary, w których jeszcze do niedawna nikt nie widział ich zastosowania lub nie wpadłby na to, że mogą się do czegoś przydać.
- To się może wydać nieprawdopodobne, ale rola programowania w świecie sztuki, szczególnie tej użytkowej, rośnie - mówi Michalina Pryśko. - Niezależnie od tego, czy mówimy o sztuce, czy graficznym rzemiośle, znajomość kodowania pomaga lepiej zrozumieć środowisko pracy - na przykład programy 3D.

Znajomość podstaw pracy z kodem jest także niezbędna do tego, aby skutecznie działać w zespole składającym się zarówno z ludzi ze świata sztuki, jak i technologii.
- Planuję rozwinąć się w kierunku tak zwanej technical artist, czyli osoby, która jest swojego rodzaju pomostem pomiędzy programistami a grafikami i posiada wiedzę oraz umiejętności z obydwu pól - mówi Weronika Grabowska.

Podstawy kodowania to często pierwszy krok do tego, aby zbliżyć się zawodowo do branży IT. W przypadku Joanny, dziennikarki portalu regionalnego, programowanie ma za zadanie rozbudować jej kompetencje w zakresie zarządzania projektami IT:
- Jestem co prawda z wykształcenia filologiem polskim, ale mam też ukończoną podyplomówkę z zarządzania projektami IT - mówi Joanna Skutkiewicz. - Kodowanie staje się kompetencją niezbędną nawet wtedy, gdy nie zamierzamy zostać programistami, warto mieć choć podstawy, jeśli ma się na przykład ambicje zarządzania projektami w tym obszarze.

infoShare Academy udostępniła w czerwcu dwa kursy programowania na własnej platformie edukacji online. Jeden z nich jest wstępem do tej dziedziny informatyki i jest całkowicie darmowy, drugi to kurs Python: Początek, wprowadzający w tajniki tego języka programowania.
Do połowy września liczba kursantów sięgnęła już 1540 osób i wciąż rośnie.


Linki do profili social media, na których kursanci relacjonują swoje postępy:

Michalina Pryśko: instagram.com/wszchswt

Weronika Grabowska: instagram.com/wrnk.art

Joanna Skutkiewicz: facebook.com/ioannahh

Michał Zacharzewski: linkedin.com/in/michal-zacharzewski-47a250/

Michał Stan: www.facebook.com/nikisaku

***

O infoShare Academy:

infoShare Academy to jedna z wiodących polskich szkół programowania, prowadząca oparte na Accelerated Learning System programy szkoleniowe umożliwiające zdobycie kompetencji w zakresie kodowania. Przez 5 lat działalności, wszystkie kursy infoShare Academy ukończyło 2 500 absolwentów kursów. Znaleźli oni zatrudnienie w zawodzie programisty w firmach takich jak:
Get Response, Spartez, Acoustic, Epam, Nordea, IBPM, Sii, Develocraft

Wiodące technologie objęte szkoleniami: JavaScript, React, Java, C#, Python, SQL, UX/UI.
Specjalnością Akademii jest również wdrażanie w organizacjach oraz szkolenie całych zespołów z metodyk adaptacyjnych m.in. Scrum, Kanban. Akademia prowadzi także kursy Data Science, skupiające się na nauce sposobów analizowania dużych zbiorów danych, zgłębiające tematy Machine Learningu i Deep Learningu. Nadrzędną wartością i jednocześnie wyróżnikiem infoShare Academy jest wysoka jakość świadczonych usług wynikająca z dopracowanej metodologii nauczania i starannego doboru ekspertów prowadzących zajęcia.

 

źródło: newsferia


POWIĄZANE

Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką. Prawie 70 proc. strategii...

Skup maszyn rolniczych to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich r...

Dostawcy systemów bezpieczeństwa IT uznają sztuczną inteligencję za cenne uzupeł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę