aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

100 pszczelich hoteli w Polsce

3 grudnia 2015
W ramach akcji  „Adoptuj Pszczołę” Greenpeace zebrał fundusze i zbudował  na terenie 16 największych miast w Polsce 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych dzikich owadów zapylających w 16 miastach Polski.
Budowa hoteli była kolejną odsłoną kampanii Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba", mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i innych dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.
Hotele powstały w: Bydgoszczy (5), Katowicach (7), Kielcach (4), Krakowie (3), Lublinie (4), Łodzi (8), Olsztynie (9), Opolu (6), Poznaniu (10), Rzeszowie (6), Szczecinie (7), Toruniu (4), Trójmieście (10), Warszawie (8), Wrocławiu (3), Zielonej Górze (6).
- Akcję "Adoptuj Pszczołę" wsparły tysiące Polek i Polaków, za co serdecznie dziękujemy! To właśnie dzięki nim mogliśmy postawić hotele dla dziko żyjących owadów zapylających w całej Polsce. Pszczołom, i to nie tylko pszczołom miodnym, ale także pszczołom samotnicom - dzieje się coraz gorzej. Choroby, zmiany klimatyczne, przemysłowe rolnictwo oraz oczywiście toksyczne pestycydy - wszystkie te czynniki prowadzą do ich zguby. Jednak razem, wspólnym działaniem możemy je chronić i dbać o ich lepszy byt. Hotele mają wymiar praktyczny, gdyż pozwalają owadom znaleźć schronienie i spokój w wymagających warunkach miejskich. Ale też nie bez znaczenia jest ich wymiar symboliczny: są widocznym znakiem, że Polki i Polacy chcą pomagać pszczołom – mówi  Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę