aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka daje szansę małym gospodarstwom

11 września 2007
Bardzo dobrym przykładem gospodarstwa, które osiągnęło sukces w agroturystyce jest gospodarstwo Państwa Jadwigi i Stanisława Chmielów. Gospodarstwo Agroturystyczne CHMIEL  „ nominowane przez Małopolską Izbę Rolniczą do Nagrody Gospodarczej Wojewody Małopolskiego w kat. Gospodarstwa Agroturystyczne w 2005 roku” zdobyło wyróżnienie.

Gospodarstwo „ CHMIEL „ położone jest w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego, 2 km od przystani flisackiej, z której płynąc łodziami flisackimi można podziwiać Przełom Dunajca i urocze  zakątki Pienin, piękny krajobraz, liczne szlaki turystyczne to doskonała oferta dla osób uprawiających turystykę aktywną. Jezioro zalewowe Czorsztyn – Sromowce – Niedzica umożliwia uprawianie sportów wodnych. Zimą bardzo dobre warunki narciarskie,  w odległości 2 km wyciąg narciarski – Polana Sosny , w odległości 10 km Kluszkowce. Gospodyni Jadwiga Chmiel jest nauczycielką , uczestniczyła w różnego rodzaju kursach z zakresu przygotowywania potraw regionalnych  między innymi w Rakszawie. Wiejska dobra kuchnia i chleb własnego wypieku to naprawdę przyciąga gości. Stanisław Chmiel z wykształcenia jest  technikiem rolnikiem a także flisakiem ( ostatnio płynął łodzią flisacką do Gdańska od 11 czerwca do 01 lipca tego roku.). Wspólnie prowadzą  międzynarodowe gospodarstwo rolne ekologiczne o powierzchni 6 ha  ( 4 ha w Polsce , 2 ha na Słowacji) , gospodarstwo agroturystyczne od 1997 roku. Do dyspozycji gości są pokoje po remoncie z SPO w 2006 roku:               2-, 3-, 4- osobowe z łazienkami, zTVP i z dostępem do internetu. Do dyspozycji gości jest także kuchnia - świetlica (z TV-SAT) z aneksem kuchennym. Wypożyczalnia rowerów jest otwarta dla wszystkich. Może z niej skorzystać każdy, kto choć trochę lubi jazdę na rowerze, a przy okazji spędza swój urlop gdzieś w pobliżu Sromowiec Wyżnych. Na chętnych czeka  kilkanaście "górali" - o różnym wyglądzie i różnej wielkości.  Pieniny to raj dla wszystkich miłośników kolarstwa wyczynowego, jak i amatorskiego. Gospodarze proponują kilka ciekawych wycieczek rowerowych: Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego Drogą Pienińską  Sromowce Wyżne - Spiskie Hanusovce - Osturna - Łysa Polana,Bukowina Tatrzańska - Łapszanka - Niedzica - Sromowce Wyżne Sromowce Wyżne - Niedzica - Kacwin (turystyczne przejście graniczne)

Na dachu   zamontowany jest  kolektor słoneczny, który pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Jest u nas ciepło -  mówią gospodarze  także dzięki nowoczesnej pompie ciepła. Z dumą możemy więc powiedzieć, że nasze gospodarstwo jest przyjazne środowisku. Kolektory słoneczne wykorzystywane są od wielu lat. U nas zamontowany jest kolektor z systemem samonaprowadzania na najjaśniejszy punkt na niebie. W naszej strefie klimatycznej wykorzystanie energii słonecznej musi odbywać się w sposób intensywny. Aby uzyskać maksymalnie dużo energii promienistej - konieczne jest korygowanie ustawienia kolektora .  
Pompa ciepła jest urządzeniem odbierającym ciepło z wód powierzchniowych. Koszt eksploatacji ogrzewania opartego na tradycyjnych nośnikach energii takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny, olej opałowy czy prąd elektryczny jest wyższy niż w przypadku systemu z pompą ciepła. Jako urządzenie elektryczne pompa ciepła nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, nie wymaga komina, jest więc bardzo przyjazna dla środowiska.

W gospodarstwie prowadzona jest również działalność gospodarcza. W grudniu 2003 Stanisław Chmiel złożył wniosek do ARiMR do programu Sapard dz. 4.1 na "Studio rekreacji i odnowy biologicznej" .W kwietniu 2004 podpisali umowę z ARiMR w Krakowie na realizację obranego celu. Czas jaki potrzebowali na zakup i oddanie do użytku wspomnianych urządzeń to 1 miesiąc, po połowie maja złożyli wniosek o płatność,  w lipcu otrzymali zwrot połowy poniesionych kosztów. W czasie inwestycji odwiedzili  gospodarstwo  Audytorzy UE kontrolujący poczynania polskich rolników. Studio odnowy biologicznej wyposażone jest w : sauna - Centrum sauna Poznań-  solarium - stojące firmy Tanzzi-  siłownia - urządzenia firmy Kettler, bieżnia, rower, przełajowiec, stepper, atlas, wioślarz, pas do masażu ogólnego, ławeczka.

Na wiosnę  w 2004 gospodarze złożyli  wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. We wrześniu  wniosek o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt  pakiet gospodarstwo ekologiczne bez certyfikatu - S02, półnaturalne łąki dwukośne - P02,   a w marcu 2005 wniosek  o wsparcie gospodarstw niskotowarowych.
Gospodarstwo agroturystyczne „CHMIEL”  posiada kategorię drugą nadaną przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej. Jest zrzeszone w  Stowarzyszeniu  Turystyki i Agroturystyki  Ziem Górskich oraz  w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich.  Jest laureatem wielu konkursów miedzy innymi plebiscytu czytelników Gazety Krakowskiej                  „ Wielkie Odkrywanie Małopolski „ ,  " Gospodarstwo przyjazne środowisku " . Od początku działania w agroturystyce współpracuje z Izbą Rolniczą . Przyjmuje grupy rolników z innych rejonów, którzy planują rozpocząć działalność agroturystyczną. Posiada własne strony internetowe www. chmiel.pieniny.net, www..stchmiel.republika.pl  www.chmiel.sromowce.pl jak  również uczestniczy wspólnie z Małopolską Izbą Rolniczą  w imprezach promujących agroturystykę, między innymi uczestniczyli w Agropromocji w Nawojowej  gdzie stoisko „ Agroturystyczna Wieś Sromowce Niżne” zdobyła wyróżnienie za najładniejszą ekspozycję. Od dwóch lat przygotowują prezentację  podczas Giełdy Agroturystycznej w Krakowie na Akademii Rolniczej Wydział Leśny wspólnie z zespołem regionalnym „Sromowianie”.
Gospodarze są bardzo otwarci na współpracę, osoby zainteresowane  mogą się kontaktować pocztą elektroniczną e-mail  chmiel@pieniny.net stchmiel@poczta.onet.pl lub telefonicznie 0-18 26-29-780. 0691537876

Działania MIR  w zakresie agroturystyki:

1.    Pomoc merytoryczna  dla rolników z zakresie przygotowania gospodarstwa , pokoi gościnnych do przyjmowania  turystów .
2.    Organizacja szkoleń dla zainteresowanych grup od 15-20 osób – szkolenia jednodniowe dotyczące podstawowych przepisów prawnych.
3.    Organizacja szkoleń wyjazdowych do przykładowych gospodarstw agroturystycznych, wymiana doświadczeń ,
4.    Bezpłatna wysyłka przepisów prawnych dla rolników rozpoczynających działalność agroturystyczną..
5.    Bezpłatne umieszczenie informacji o danym gospodarstwie agroturystycznym na stronie internetowej www.mir.krakow .pl w dziale agroturystyka po przesłaniu danych przez rolnika łącznie z materiałem zdjęciowym.
6.    Pomoc w organizacji i przygotowaniu stoisk na targach turystycznych , giełdach i imprezach promocyjnych.  
7.    Udzielanie  informacji turystom  o możliwościach wypoczynku w   gospodarstwach agroturystycznych ( wysyłka folderów , informatorów ).
8.    Współpraca z organizacjami zrzeszającymi gospodarstwa agroturystyczne w Małopolsce ( Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne, Stowarzyszenie Turystyki i Agroturystyki Ziem Górskich, Limanowskie stowarzyszenie Agroturystyczne, Małopolskie Stowarzyszenie Promocji i Agroturystyki w Suchej Beskidzkiej.

9.    Współpraca z Regionem Rhone – Alpes we Francji,  szkolenia z ekspertami  francuskimi w Polsce jak również szkolenia wyjazdowe rolników  do Francji w zakresie tworzenia nowych form turystyki np. gospodarstwa pedagogiczne

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę