Ptak_Waw_CTR_2024

ANR: postulaty rolników dot. sprzedaży ziemi są realizowane

5 stycznia 2016
Agencja Nieruchomości Rolnych realizuje wszystkie postulaty rolników dotyczące sprzedaży państwowej ziemi, zawarte w porozumieniu podpisanym w styczniu 2013 r. między organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa - zapewnił prezes ANR Leszek Świętochowski.

Chodzi o porozumienie podpisane przez międzyzwiązkowy komitet protestacyjny rolników województwa zachodniopomorskiego i ministra rolnictwa i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.
Od kilku dni rolnicy z województwa zachodniopomorskiego protestują pod gmachem urzędu wojewódzkiego w Szczecinie. Na ulicach w pobliżu tej instytucji stoi blisko 40 ciągników; przez całą dobę maszyn pilnuje kilku rolników. Protestujący zapowiedzieli, że pozostaną przed gmachem do 24 stycznia. Na przełomie 2012/13 rok protest rolników trwał 70 dni.
Rolnicy, mimo podpisania porozumienia, wznowili protest przeciwko nieprawidłowościom, które ich zdaniem mają miejsce przy sprzedaży ziemi rolnej. Domagają się dialogu ze stroną rządową. Uważają, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych nadal trafia do zagranicznych koncernów za pośrednictwem osób podstawionych, tzw. słupów. Zdaniem protestujących postulaty z porozumienia nie są realizowane.
Prezes ANR uważa jednak, że postulaty zostały spełnione. Świętochowski zwraca uwagę, że protestujący nie mówią o konkretnych sprawach, a posługują się ogólnymi hasłami, np. że porozumienia nie są realizowane, a do takich zarzutów trudno się ustosunkować.
Dodał, że w ciągu tygodnia od podpisania porozumienia Agencja zmieniła przepisy dotyczące sprzedaży ziemi. Zrealizowany został wniosek w sprawie "uspołecznienia" sprzedaży państwowych gruntów. W komisjach przetargowych, zgodnie z ustaleniami sprzed roku, uczestniczą rolnicy. W samym województwie zachodniopomorskim do komisji przetargowych zgłoszono 200 rolników.
Ponadto, zgodnie z ustaleniami, państwowa ziemia jest sprzedawana na przetargach ograniczonych, a więc skierowanych do rolników z danego terenu. Realizowane są również postulaty dotyczące dzierżawy, zmienione zostały zabezpieczenia przy zakupie ziemi na raty - wylicza szef Agencji. Dodaje, że Agencja nie może spełnić żądań dotyczących zmiany prawa, bo nie ma takich uprawnień.
Podkreślił, że Agencja uwzględnia opinie rolników, np. w województwie zachodniopomorskim odwołano 203 przetargi, w tym 164 po wnioskach Izby Rolniczej.
Według Świętochowskiego, w 2013 r. zainteresowanie rolników zakupem ziemi było wyjątkowo duże. ANR sprzedała rekordowo dużo gruntów - ok. 148 tys. hektarów, w tym w drodze przetargów ograniczonych 38 tys. hektarów, podczas gdy rok wcześniej - 19 tys. ha, a w 2011 r. - 9 tys. ha. Oznacza to, że Agencja wyszła naprzeciw oczekiwaniom rolników - argumentuje.
Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla rolników była sprzedaż gruntów na raty oprocentowane na 2 proc. w skali roku. W 2013 w tej formie sprzedano 88 tys. ha, podczas gdy w poprzednich trzech latach - ok. 60 tys. ha. Szczeciński oddział sprzedał najwięcej gruntów w Polsce, bo aż ponad 27 tys. ha, z tego aż 21 tys. na raty. Działki na preferencyjnych warunkach kupiło 1200 rolników.
Ponad 11 tys. hektarów zachodniopomorscy rolnicy nabyli w przetargach ograniczonych (najwięcej w kraju). Kolejne 13,6 tys. ha - w ramach pierwszeństwa w nabyciu, a 2,8 tys. ha na przetargach nieograniczonych. W sumie zawarto 2 tys. umów kupna - sprzedaży.
Oddział w Szczecinie wydzierżawił w ub. roku ponad dwukrotnie więcej gruntów niż w 2012 roku - 2,8 tys. ha. Skorzystało z tego 198 rolników. Agencja nie odmawiała przedłużania kończących się umów dzierżawy, takiego przypadku nie było w całym kraju - zaznaczył prezes ANR. Dodał, że w całym kraju wydzierżawione zostało 30 tys. hektarów, podczas gdy w poprzednich latach oddawano w użytkowanie po ok. 10 tys. ha.
Popyt na ziemię był wyjątkowo duży pod koniec ubiegłego roku. W grudniu ANR sprzedała 39 tys. hektarów, przekraczając o ponad 20 tys. ubiegłoroczny plan sprzedaży. Także w tym roku nie słabnie zainteresowanie państwowymi działkami, chociaż oprocentowanie rat wzrosło do 3,75 proc. w skali roku. W 2014 r. Agencja chce sprzedać 125 tys. ha - poinformował Świętochowski.



POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę