aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR sprawdzi 109 tys. gospodarstw rolnych

18 lipca 2008
109 tys. gospodarstw rolnych ubiegających się o dopłaty bezpośrednie skontroluje w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformowało w czwartek biuro prasowe ARiMR. Takie wyrywkowe kontrole odbywają się co roku. Agencja sprawdza dane zawarte we wnioskach o dopłaty ze stanem rzeczywistym.

W tym roku ARiMR sprawdzi 109 tys. gospodarstw w całej Polsce (7,4 proc.), których właściciele ubiegają się o takie płatności. O dopłaty bezpośrednie stara się w tym roku około 1,4 mln rolników. Kontrole prowadzić będzie 12 firm wyłonionych w przetargu.


Agencja sprawdza gospodarstwa dwoma metodami: prowadząc inspekcję terenową oraz stosując metodę "foto". Pierwszą z nich skontrolowanych ma być ok. 84 tys. rolników, zaś drugą - ponad 25 tys.

Inspekcję terenową, czyli pomiary pól przy użyciu GPS, Agencja przeprowadzi w losowo wybranych gospodarstwach we wszystkich województwach w kraju. Metoda "foto" (na podstawie zdjęć satelitarnych lub lotniczych) będzie zastosowana tam, gdzie rok temu wykryto nieprawidłowości. ARiMR wytypowała 30 takich obszarów w 11 województwach.

W 2007 roku kontrolę przeprowadzono u 106 tys. rolników z ponad 1 mln 459átys. ubiegających się o dopłaty. Agencja stwierdziła, że 17 proc. z nich nieprawidłowo wypełniło wnioski o płatności. Najczęściej zawyżali oni powierzchnie gruntów lub w dokumentach zgłaszali działki rolne, nie kwalifikujące się do przyznania dopłat bezpośrednich.


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę