biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Autorska własność cudza

21 lutego 2005

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi może zarabiać na pracach dyplomowych swoich absolwentów. Kilka tysięcy studentów musiało podpisać oświadczenie, przenoszące na uczelnię autorskie prawa majątkowe, informuje "Dziennik Łódzki".

Zdaniem prawników, składanie podobnych oświadczeń jest kontrowersyjne. - Z chwilą podpisania takiego dokumentu autor traci prawa do swojej pracy, mówi mecenas Jerzy Szczepaniak. - Żeby opublikować jej fragmenty, musi mieć zgodę uczelni, a na każdej publikacji zarabia szkoła, a nie on. Zarobki i prestiż mogą być niebagatelne, jeśli praca zawiera cenne odkrycia naukowe.

Renata Karolewska, rzeczniczka uczelni, rozumie pojęcie przeniesienia majątkowych praw autorskich inaczej i zapewnia, że szkoła nie zarabia na byłych studentach. - Oświadczenie miało nam zapewnić, że praca jest samodzielna. Dzięki temu wykładowcy mogą wykorzystywać w celach dydaktycznych prace, które u nas powstały. I nic więcej - tłumaczy.

W połowie ubiegłego roku akademickiego, pod naciskiem studentów, szkoła wycofała się z pomysłu, uznając go - jak to określa Karolewska - za nadgorliwość. Zanim tak się stało, w dziekanatach uczelni spoczęły jednak oświadczenia kilku tysięcy studentów, którzy przestali być właścicielami swoich prac.


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę