Green_Gas_2026_900

Bank genów

3 listopada 2003

Dopiero za sto lat znane będą efekty doświadczenia rozpoczętego właśnie przez naukowców Akademii Rolniczej z Krakowa. W Nadleśnictwie Rymanów utworzyli pierwszy w Polsce żywy bank genów drzew karpackich.

Na doświadczalnych poletkach zasadzono blisko cztery tysiące jodeł oraz dwa tysiące buków z różnych rejonów Karpat. Co roku oceniany będzie rozwój każdego drzewka. I tak przez sto lat.

Chodzi o to, aby rosnące w Karpatach drzewach były bardziej odporne na niesprzyjające warunki klimatyczne i choroby spowodowane przez cywilizację. Pracę polskich naukowców i leśników podglądają koledzy z kilku krajów Europy, którzy także u siebie chcą utworzyć podobne żywe banki drzew.


POWIĄZANE

Opony przemysłowe mają bezpośredni wpływ na sposób pracy maszyn roboczych, ich s...

Green Gas Poland 2026! Zarejestruj już dziś!

Sadzonki truskawek Frigo zmieniły sposób planowania uprawy. Dają elastyczność, p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę