Infinito

Bez jabłek, bez eksportu

5 stycznia 2016
Eksport jabłek stoi. W tym sezonie sadownicy na sprzedaży za granicę nie zarobią. Powód jest prozaiczny. Po prostu nie ma co wysyłać. Szacuje się, że w tym sezonie eksport spadnie o 2/3.
Choć ceny jabłek eksportowych są całkiem niezłe. Kilogram kosztuje od złotówki do półtora złotego, a to dwukrotnie więcej niż rok temu. Ale zysku z tego nie będzie. Szacuje się, że w tym sezonie eksport spadnie o 2/3.

Piotr Szymański – grupa producencka „Nasz Sad”: z powodu braku jabłek eksport praktycznie nie istnieje. Jesteśmy niekonkurencyjni w stosunku do zachodniej Europy.

Ale to nie tylko problem eksporterów. Także producenci jabłek przemysłowych narzekają na to samo. Z jednej strony ceny skupu rekordowo wysokie, z drugiej nie ma czym handlować.

Mirosław Maliszewski – Związek Sadowników RP: plony rzędu 10 -20% były bardzo często spotykanie w gospodarstwach. A takie, gdzie zbiory przekraczały 50% to nieliczne wyjątki.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa wynika, że na rynkach hurtowych ceny jabłek wzrosły o 60%, a gruszek dwukrotnie. Ale rekordzistkami są śliwki.


POWIĄZANE

W ostatnich tygodniach napływają do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informa...

Dwie Lokalne Grupy Rybackie (LGR) działające m.in. na Podkarpaciu otrzymały 4 ml...

W erze Facebooka, smartfonów i tabletów, aż 734 miejscowości w całej Polsce nie ...


Komentarze

...Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę