biogaz_09_2025

Bez problemów

5 stycznia 2016

Łatwiej być nie może. Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych mogą odetchnąć z ulgą - uzyskanie zezwoleń na pracę dla Ukraińców będzie tak samo proste jak w ubiegłym roku. A wszystko dzięki zmianie przepisów.
 
Do końca ubiegłego roku zatrudnianie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej było możliwe dzięki wprowadzeniu tak zwanego programu pilotażowego. Od tego roku jest zmiana.

Mateusz Gaczyński Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
„Będzie to już rozwiązanie, które na stałe zostanie wpisane w polski system prawny. Czyli dopóki nie zmienią się przepisy takie rozwiązanie będzie możliwe nie ma żadnego ograniczenia czasowego."

Co roku zezwolenie na pracę dostaje w Polsce około stu tysięcy Ukraińców. Wielu z nich znajduje zatrudnienie w rolnictwie.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP
„Dlatego Polacy bardzo niechętnie tą pracę podejmują, bo ona ma taki wymiar, nie jest to praca stała tylko w okresie zbiorów, w okresie spiętrzenia prac polowych.”

Teresa Sałyga, Warka
„To są bardzo dobrzy pracownicy, rzetelni jesteśmy bardzo zadowoleni. Z roku na rok przyjeżdżają ci sami do pracy i jest naprawdę dobrze."

Dlatego pani Teresa już teraz zaczęła załatwiać niezbędne formalności w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Teresa Sałyga, Warka
„Tak jak w tej chwili to jest bardzo łatwo, bo to są proste procedury, wypełnienie tylko oświadczenia i wysłanie i naprawdę to jest bardzo łatwe.”

Aby rolnik mógł zarejestrować dokument, który umożliwi cudzoziemcowi uzyskanie wizy pracowniczej wystarczy mieć zaświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego. Urzędnicy zwracają uwagę tylko na jedno.

Agnieszka Kozłowska, Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
„Okres pracy cudzoziemca nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu. Sytuacja może się skomplikować w przypadku kiedy cudzoziemiec pracował w poprzednim okresie w Polsce , a pracodawca nie ma tych danych.”

Ale to nie wszystkie formalności o jakich trzeba pamiętać.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP
„Później trzeba z nim podpisać jakiś rodzaj umowy o pracę, bądź umowę o dzieło tak żeby formalnie jego praca była pracą legalną.”

Problem w tym, że część osób i tak będzie pracowała na czarno, bo obu stronom bardziej się to opłaca.


POWIĄZANE

Dzień dobry, Marek! Oto propozycja obszernego materiału redakcyjnego dla portalu...

Każdy model Fiat Grande Panda zawiera elementy wykonane z materiałów z recykling...

Ponad 80 proc. Polaków w wieku 18-25 lat korzysta z alkoholu. Wśród pijących jes...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę