aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Brak wiarygodnych danych

3 grudnia 2015
W  Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 18 lipca złożone zostało  adresowane do Ministra Marka Sawickiego, wspólne stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Krajowej Federacji Producentów Zbóż oraz Izby Zbożowo-Paszowej w sprawie procedur pozyskiwania realnych danych dotyczących powierzchni uprawy zbóż i rzepaku w Polsce.
 Poniżej prezentujemy treść tego stanowiska

Wobec systematycznie pogarszającego się stopnia wiarygodności danych dotyczących powierzchni uprawy zbóż i rzepaku w Polsce, sygnatariusze niniejszego Stanowiska – organizacja reprezentujące ich producentów i przetwórców działający wspólnie i w porozumieniu pragną wyrazić swoje najgłębsze zaniepokojenie tym stanem.
W ciągu ostatnich lat organizacja zrzeszające producentów i przetwórców rzepaku oraz zbóż zwracały uwagę na zjawisko istnienia niepokojąco dużej rozbieżności w danych dotyczących areału uprawy rzepaku i zbóż.
Za nieakceptowaną należy uznać sytuację jaką miała miejsce w ubiegłym roku kiedy, w zależności od źródła powierzchnia obsiania rzepakiem waga się od 820 tyś. Ha podawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Efektem zaniechania obowiązku składania przez rolników danych o powierzchniach obsianych poszczególnymi gatunkami roślin uprawnych w deklaracji o przyznanie płatności bezpośredniej była utrata źródła danych statystycznych, które stały się nieprecyzyjne i obarczone dużym błędem.
Uprzejmie przypominamy, że od tego obowiązku odstąpiono w roku 2007 na rzecz deklaracji dotyczącej grupy upraw o czym stanowiło rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 października 2006 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o przyznanie płatności oraz szczegółowych warunków przyznawania płatności (Dz. U Nr 203 poz. 1500 i 1501).
Brak precyzyjnych danych dotyczących powierzchni uprawy podstawowych roślin w istotny sposób utrudnia producentom rzepaku i zbóż oraz ich przetwórcą skupionym w naszych organizacjach proces prawidłowego planowania i zarządzania produkcją. Równocześnie uważamy, że posiadanie takich danych jest niezbędne naszym przedstawicielom w gremiach UE przy szczególnych dyskusjach dotyczących spraw użycia surowców rolniczych do celów biopaliwowych.
Wyrażamy stanowisko, że precyzyjne dane dotyczące powierzchni i regionów uprawy roślin będących surowcami do produkcji biopaliw stanowią podstawę do kształtowanie różnych parametrów, praktycznych wyliczeń dotyczących poziomu emisji dwutlenku węgla. W ten sposób mogą mieć one znaczenie przy kształtowaniu polityki wobec biokomponentów używanych do produkcji biopaliw.
Ponadto, naszym zdaniem wejście w życie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w którym zmienia się system dopłat bezpośrednich i związany z tym wzór wniosku o ich przyznanie stanowi doskonałą okazję do uwzględnienia naszego postulatu – powrotu do sformułowań wniosków w odniesieniu do powierzchni sprzed 2007 roku zawartego w niniejszym Stanowisku. Należy podkreślić, że postulowana zmiana nie będzie wiązała się z wprowadzeniem całkowicie nowego formularza, ale jedynie jego modyfikację.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę