OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ceny - Tytoń

5 stycznia 2016
Niezła pogoda sprzyja w tym roku uprawom tytoniu.  Obecnie stan liści jest bardzo dobry i wszystko wskazuje na to, że produkcja może być większa niż w poprzednim sezonie- ocenia Ryszard Piątek, dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu w Lublinie.

Prognozy mówią nawet o 43 tysiącach ton, czyli byłoby to prawie o 4 tysiące ton więcej niż rok temu. Niestety jeśli tak się stanie , trzeba będzie zredukować stawki dopłat unijnych, bo maksymalny próg utrzymania płatności na wynegocjowanym poziomie to 38 tysięcy ton tytoniu. A to oczywiście wpłynie na ostateczne zyski plantatorów.

Ceny skupu tytoniu (z dopłatą)     zł/kg

odmiana           2005      2006          2007       2008 (prognozy)

„Virginia”       8,0-8,5   10,0-10,5      10,0      ok.10,0

„Burley”         6,0-6,5   6,5-7,0       7,0-8,0    7,0-8,0

Ceny tytoniu w skupie w tym roku mogą być większe o blisko 10 %, jednak końcowa kwota z dopłatami, najprawdopodobniej nie zwiększy się ze względu na obecny kurs Euro. A niektórzy wyrażają obawy, że może być niższa.

Powierzchnia upraw tytoniu
                    tys. ha
2006 r.       ok. 18
2007 r.       ok. 21
2008 r.       ok. 23

Powierzchnia upraw tytoniu w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększy się o 2 tysiące hektarów, do około 23 tysięcy.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę