aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy wzrosła sprzedaż detaliczna?

3 grudnia 2015
Główny Urząd Statystyczny poda dane o sprzedaży detalicznej. Rynek spodziewa się, że wzrosła ona o 2,4 proc. licząc rok do roku, ale była niższa o 0,1 proc. niż we wrześniu.
Najwięksi optymiści spodziewają się nawet wzrostu sprzedaży o 4 proc. w ujęciu rocznym (1,1 proc. wzrostu mdm), a pesymiści wzrostu o 1 proc. (spadku o 1,5 proc. mdm).


Ekonomista z BZ WBK Piotr Bielski powiedział w rozmowie z PAP, że jego zdaniem sprzedaż wzrosła we wrześniu o 2,5 proc. rdr. "To przyśpieszenie wynikać będzie częściowo ze wzrostu sprzedaży samochodów. Zaczęła się ona ponownie ożywiać po przejściowym spadku, który był odreagowaniem po wyższych zakupach w okresie ulg podatkowych" - powiedział Bielski. Dodał, że wyższa powinna być jednak sprzedaż w większości kategorii.

Według niego wzrost sprzedaży w wysokości 2,5 proc. jest umiarkowany i odpowiada wzrostowi dochodów Polaków. W kieszeniach konsumentów jest bowiem coraz więcej pieniędzy - płace rosną, wzrasta zatrudnienie, a inflacja jest poniżej zera. W efekcie wydajemy coraz więcej.

"Nastroje konsumentów też są dobre, więc w najbliższym czasie umiarkowany wzrost sprzedaży i konsumpcji powinien się utrzymać. Będzie on stabilizatorem wzrostu gospodarczego w Polsce" - dodał Bielski.

Natomiast główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku Marta Petka-Zagajewska spodziewa się, że sprzedaż we wrześniu wzrosła o 1,9 proc. w ujęciu rocznym (spadła o 0,8 proc. mdm). Wskazała, że to mniej niż w pierwszych miesiącach tego roku.

"Zakładamy, że lekkie wyhamowanie po stronie popytu konsumpcyjnego będzie trwało do końca tego roku. Ono wynika trochę z większych obaw odnośnie kondycji polskiej i światowej gospodarki, ale także pewnej niepewności związanej z otoczeniem geopolitycznym" - wyjaśniła. Dodała, że dlatego słabsze dane o sprzedaży odbiją się na wynikach konsumpcji widocznych w danych o PKB.

Jej zdaniem czysto finansowe podstawy dla popytu konsumpcyjnego - czyli rosnący trend w zatrudnieniu, stabilny wzrost wynagrodzeń i niska, a nawet ujemna inflacja - w dłuższym terminie będą oddziaływać pozytywnie na gospodarkę. W związku z tym w 2015 r. powinniśmy obserwować odbudowę popytu konsumpcyjnego. "To, co teraz waży negatywnie, to przede wszystkim nastroje" - dodała ekonomistka.

Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,1 proc. Tymczasem ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła o 1,6 proc., a mdm spadła o 0,9 proc.

Największe spadki sprzedaży zanotowano w dziale pojazdy mechaniczne - o 5,5 proc. rok do roku i 15,1 proc. w stosunku do lipca. W ujęciu rocznym w sierpniu o ponad 4 proc. spadła też sprzedaż paliw. Natomiast najbardziej w stosunku do sierpnia 2013 r. wzrosła sprzedaż leków i kosmetyków - o 9,4 proc. oraz odzieży i obuwia - o 19 proc. Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 2,3 proc., a pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach - o 3,6 proc.

W stosunku do lipca najbardziej wzrosła sprzedaż mebli oraz sprzętu AGD i RTV - o 5,9 proc. a także odzieży i obuwia - o 4 proc. Największy spadek - obok pojazdów mechanicznych - zanotowano w dziale leki i kosmetyki - o 4,4 proc.

Obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w sierpniu spadły o 0,8 proc. rdr po spadku o 0,9 proc. w lipcu. Po wyrównaniu sezonowym obroty w sierpniu wzrosły natomiast o 5,0 proc. rdr, po wzroście o 2,7 proc. rdr miesiąc wcześniej.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę