OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Dobre nastroje przed sezonem cukrowniczym

26 sierpnia 2009
W dobrych nastrojach czekają na rozpoczęcie kampanii cukrowej rolnicy. Na Opolszczyźnie przystąpią do niej już tylko 3 cukrownie dawnej Śląskiej Spółki Cukrowej przejętej przez niemiecki koncern Sudzucker.
Zapowiada się dobry rok dla plantatorów buraków cukrowych. Kwietniowa i majowa susza ani późniejsze deszcze nie zaszkodziły roślinom.
W poprzednich latach reforma unijnego rynku cukru przyniosła obniżanie cen za surowiec. Dlatego na Opolszczyźnie, Śląsku i na Dolnym Śląsku prawie 3 tysiące plantatorów zrezygnowało z uprawy buraków. Zboża czy rzepak dawały większy dochód. Ale przed rokiem sytuacja się zmieniła.
W tym roku ci, którzy zrezygnowali z siania buraków, ale zachowali prawo do ich uprawy, znów przystąpią do kampanii cukrowej. Na ich decyzje miał także wpływ korzystny kurs euro. Rolników niepokoi jednak to, że koncerny zamykają kolejne cukrownie.

Na przykład, na Śląsku zostały jeszcze trzy fabryki. Powoduje to wydłużenie kampanii buraczanej. Do tej pory takie  kampanie trwały około 100 dni. Teraz wydłużą się do ponad 120 dni a rolnik będzie musiał przechowywać buraka na swoim polu.

Rolnicy obawiają się, że buraki przechowywane na polach, w grudniu czy styczniu zamarzną. Ale producenci cukru twierdzą, że to nie problem gdyż burak po wykopaniu jest następnie okrywany specjalną włókniną i to solidnie zabezpiecza go przed zimą.
Do kampanii cukrowej pozostał jeszcze miesiąc.





POWIĄZANE

Pogoda nie rozpieszcza producentów kukurydzy. Siewy na północy i w centrum kraju...

Gwałtowny wzrost niepewności w zakresie handlu i polityki gospodarczej, słabszy ...

Rolnictwo precyzyjne wprowadza nowe technologie, które rewolucjonizują podejście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę