Bayer_komplet_6_09_16

Gruntowne zmiany

5 stycznia 2016
Ile kosztuje rolnicza ziemia na Dolnym Śląsku - dużo. Drożej niż w ubiegłym roku. Co najbardziej zdumiewa? To, ze nie ma jednej ceny za ten sam grunt. Stawka zależy od tego, kto wyznacza jej wartość i komu przychodzi za nią płacić...

Pan Jerzy Fink chciał kupić ziemię. 6 hektarów które od kilkunastu lat dzierżawi od Agencji Nieruchomości Rolnych. Zapytał o cenę i ...osłupiał. 30 tysięcy złotych za hektar.

Sławomir Sprawka – Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu: „Agencja nie wycenia nieruchomości. Nieruchomości wyceniają niezależni rzeczoznawcy majatkowi.”

Jerzy Fink – mieszkaniec Świętego: „Nie wiem skąd w tej agencji rzeczoznawcy wzięli cenę 30 tys złotych za hektar. To jest dla mnie niezrozumiałe i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.”

Bo w okolicy pana Jerzego w prywatnych transakcjach obowiązuje inna cena – około dwudziestu tysięcy złotych. A kolejna... na agencyjnych przetargach. Jerzy Fink – mieszkaniec Świętego: „W drodze przetargu agencja wystawia te ziemię za 14-15 tys, w drodze pierwokupu te samą za 30.”

Sławomir Sprawka – Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu: „W przetargu mamy możliwość obniżenia ceny nieruchomości mniej atrakcyjnych, jeśli nie znajdują one nabywców, nawet do 50 %.”

W większości powiatów ziemia kupiona w przetargach jest tańsza od tej z prawem pierwokupu. Dzierżawcy najwięcej płaca za swoje pola w powiatach wrocławskim, średzkim, strzelińskim. Rolnik gruntu nie wykupił. Zrezygnował też z preferencyjnego kredytu na ten cel. Bo w tym wypadku cenę ustala Agencja Restrukturyzacji i Modrnizacji Rolnictwa. A jej zdaniem ziemia rolnika warta jest 18 tys złotych - zgodnie ze średnią w województwie. I taki tylko może być kredyt.

Roman Fester – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu: „Najgorzej jest jak ta cena znacznie odbiega i wtedy realna wartość jest dwa razy wyższa. Wtedy jest problem, ponieważ dopłata może być tylko do ceny średniej.”

Za hektar ziemi rolnej do której mieli prawo pierwokupu, w ubiegłym roku rolnicy na Dolnym Śląsku płacili średnio 15, 518 zł. W tym roku już o ponad dwa tysiące więcej.


POWIĄZANE

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ...

Mrożone truskawki na unijnym rynku są obecnie o 40 proc. droższe niż w ubiegłym ...

Wszystkie podmioty wpisane do rejestru grup producentów rolnych powinny złożyć w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę