aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Handlowcy krytykują polski model handlu

2 października 2003

Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu (PIH), którzy spotkali się we środę na konferencji zogranizowanej przez Krajowa Izbę Gospodarczą, nie wyrażają zgody na dotychczasowy kierunek rozwoju handlu w Polsce.

We wszystkich dotychczasowych programach rządowych brakuje określenia celu głównego, tj. do jakiego modelu handlu zmierzamy – powiedział wiceprezes Polskiej Izby Handlu, Zenon Pokojski. 

Jego zdaniem, wbrew pozorom w Unii Europejskiej, w której Polska znajdzie się od maja 2004 r., sprawy struktury handlu i dystrybucji wcale nie są "puszczone na żywioł" i we wszystkich tych krajach obowiązuje prawo krajowe regulujące handel. 

Tymczasem polskie rozwiązania w żaden sposób nie mogą być porównywane ze standardami europejskimi - uważa Pokojski. Choć zatrudnienie w handlu znajduje 13,4 proc. wszystkich pracujących, jego istotna rola dla gospodarki nie znajduje - zdaniem PIH - odzwierciedlenia w strukturze rządu i parlamentu. 

Jak podkreślił Pokojski, najwięcej osób znajduje zatrudnienie w małych placówkach handlowych - liczących od 1 do 9 osób. To 98,6 proc. wszystkich zatrudnionych w handlu, którego udział w PKB wynosi 18 ok. proc. 

Według danych, jakie przedstawiła PIH, średnia powierzchnia polskiego sklepu to ok 62 m kw, zaś sklepu należącego do zagranicznej sieci to 800 m kw. 

Zdaniem PIH na polskim rynku faworyzowane są sklepy wielkopowierzchniowe i to właśnie od tego, jak będzie przebiegał ich rozwój w najbliższych latach, może zależeć sytuacja polskiej gospodarki.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę