aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Handlowy projekt Samoobrony

2 grudnia 2005
Do Sejmu trafić ma wkrótce przygotowany przez Samoobronę projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), dopuszczający odmowę zezwolenia na powstanie super- lub hipermarketu, w przypadku negatywnej opinii rady gminy.

Projekt określa też ograniczenia dla tworzenia takich sklepów w mniejszych gminach, proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Zgodnie z definicją zawartą w przekazanym PAP projekcie ustawy, wielkopowierzchniowym obiektem handlowym jest "sklep o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 m kw., w którym jest prowadzona działalność handlowa".

Jak czytamy w projekcie, utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży do 2 tys. m kw. wymagać ma zezwolenia wójta lub burmistrza miasta, wydanego w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie uchwały rady gminy lub rady miasta.

Utworzenie sklepu o powierzchni ponad 2 tys. m kw. wymagać ma dodatkowo pozytywnej uchwały rady sejmiku wojewódzkiego.

We wniosku o zezwolenie przedsiębiorca będzie musiał podać m.in. informację o planowanej wielkości obrotów oraz dołączyć do niego "analizę ekonomicznych i społecznych skutków utworzenia WOH". Zakres takich analiz ma określać w rozporządzeniu Rada Ministrów.

Projekt zakłada też, że wojewoda lub burmistrz może odmówić zezwolenia w przypadku negatywnej opinii rady gminy lub rady sejmiku wojewódzkiego. Zaś gminy w swoich uchwałach mają uwzględniać analizy dotyczące m.in. zachowania równowagi "między różnymi formami handlu", kształtowanie właściwej konkurencji i rozwój rynku pracy.

Wojewoda może też odmówić zgody na lokalizację marketu, jeśli wniosek dotyczy utworzenia sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m kw. (artykuły spożywcze) i powyżej 600 m kw. (pozostałe artykuły) w gminie do 15 tys. mieszkańców.

Z odmową może też spotkać się firma planująca utworzenie sklepu powyżej 600 m kw. (artykuły spożywcze) i 1000 m kw. (pozostałe artykuły) w gminie do 50 tys. mieszkańców.

Z projektu wynika także, że gdy na każde 50 tys. mieszkańców przypada ponad jeden sklep o powierzchni ponad 2 tys. m kw. z artykułami spożywczymi i więcej niż jeden sklep o powierzchni handlowej przekraczającej 2 tys. m kw. z pozostałymi artykułami, wnioski o powstanie kolejnych sklepów mogą zostać odrzucone.

Za wydanie zezwolenia obowiązywać ma opłata 25 zł za każdy metr kw. planowanej powierzchni sprzedaży.


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę