aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jabłecznik z Chociszewa

23 sierpnia 2006

Napój niskoalkoholowy Andrew's Cider produkowany przez spółkę “ANDY” z Chociszewa ma szansę stać się pierwszym produktem regionalnym w łódzkim .

- Jego producenci bowiem stosując się do wytycznych Unii Europejskiej dotyczących promowania rodzimych produktów wdrożyli w tym roku produkcję opartą w stu procentach o polskie komponenty, nawiązującą do staropolskiej tradycji picia jabłecznika, powszechnie zwanego cydrem. Nazwa napoju wywodzi się od gatunku jabłek, którego uprawa stopniowo w Polsce zanika. Spółka prosi o objęcie jej jabłecznika chronioną nazwą pochodzenia, chronionym znakiem geograficznym oraz o wpisanie produktu na listę produktów tradycyjnych. Produkt posiada 4 smaki na bazie cydru: jabłkowy, gruszkowy, brzoskwiniowy i truskawkowy – mówi Jerzy Kuzański z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Napój niskoalkoholowy “cydr” jest najpierw fermentowany z moszczu jabłkowego zgodnie z wymaganiami Ustawy z dn. 22.01.2004 “O wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina” do zawartości alkoholu ok. 6,4% obj. Po odfermentowaniu nastawu do żądanego alkoholu, napój jest odwirowany i poddany odpowiednim zabiegom stabilizacyjnym, a następnie poddany kupażowaniu (przygotowanie napoju).

Przygotowanie cydru odbywa się w wyskalowanym zbiorniku kupażowym ze stali kwasoodpornej wyposażonym w mieszadło mechaniczne. Na wstępie należy ustalić wielkość kupażu. Kupaż sporządza się na podstawie receptury, w której podane są ilości poszczególnych składników na 1000 l gotowego produktu.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę