OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Konieczna jest jednoznaczna interpretacja

5 stycznia 2016
Mając na uwadze zgłaszane samorządowi rolniczemu przypadki wydawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa negatywnych decyzji dotyczących przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o jednoznaczną interpretację przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 roku, będącego aktem wykonawczym dla tego rodzaju pomocy w przypadku kiedy to rolnikowi, który ubiegał się o uzyskanie pomocy w ramach w/w działania, odmówiono jej przyznania, ze względu na fakt, iż część gruntów rolnych wchodzących w skład przejętego gospodarstwa stanowiła, zgodnie z artykułem 55 Kodeksu Cywilnego, przedmiot współwłasności innej niż małżeńska.
 Jednakże działka będąca jedynie współwłasnością nie miała wpływu na spełnienie obligatoryjnego wymogu minimalnej powierzchni użytków rolnych przejętego gospodarstwa rolnego - pozostała część gospodarstwa, będąca własnością jedynie rolnika zainteresowanego otrzymaniem wsparcia, stanowiła bowiem o spełnieniu omawianego wymogu. Jednocześnie, beneficjent spełniał wszystkie pozostałe kryteria przyznania premii dla osób rozpoczynających działalność rolniczą. Dlatego też, w opinii samorządu rolniczego nie ma podstaw do wydania decyzji negatywnej w sprawie przyznania rzeczonej pomocy.
- Analizując wspomniane wyżej rozporządzenie, przepisem, którego różna interpretacja może powodować odmowę przyznania premii w przypadkach, jaki został przedstawiony, jest art. 2 ust. 1 pkt 1 lit a tiret trzeci, który mówi, iż „gospodarstwo rolne nie będzie stanowiło przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej”. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych działka wchodząca w skład gospodarstwa rolnego, stanowiąca współwłasność inną niż małżeńska, nie ma wpływu na fakt, iż pozostała jego część stanowi własność tylko osoby zainteresowanej pomocą z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”, a decyzje co do przyszłości części gospodarstwa o powierzchni zgodnej z kryteriami podejmowane są przez jednego, prawowitego właściciela – mówi Wiktor Szmulewicz , prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Samorząd rolniczy ma nadzieję ,  że jednoznaczne określenie przez  Ministra postępowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przytoczonych przypadkach pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie mogłyby się nasunąć przy rozpatrywaniu wniosku o pomoc w ramach działania PROW „Ułatwienie startu młodym rolnikom”.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę