OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Litwa zaostrza kontrolę nielegalnego importu żywności

10 czerwca 2005
Litewska Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (PSŻW), Departament Ceł i właściciele targowisk zaostrzają walkę z nielegalnie wwożonymi, głównie z Polski, artykułami spożywczymi, przede wszystkim warzywami i owocami - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa PSŻW Aldona Jakavoniene.

"Walkę z nielegalną i niejakościową produkcją z Polski rozpoczęliśmy już w maju, obecnie zaostrzamy ją. Zostanie wzmożona kontrola wwożonych z Polski artykułów spożywczych na punktach granicznych, a także sprzedaż tych produktów na targowiskach" - powiedziała PAP Jakavoniene.

Według Państwowej Służby Żywności i Weterynarii, nielegalnie wwożona żywność, bez odpowiednich dokumentów, zazwyczaj nie spełnia norm jakościowych, a jej spożywanie jest niebezpieczne. Żywność ta jest zazwyczaj sprzedawana na targowiskach, a czasami bezpośrednio z samochodów ciężarowych - informuje PSŻW.

PSŻW informuje też, że rozmiary nielegalnej produkcji rolnej trafiającej na Litwę nie są znane, ale szacuje się, że stanowi ona 30-50 proc. całego importu.

Według danych PSŻW, skargi dotyczące kupna na litewskich targowiskach niejakościowych artykułów spożywczych stanowią 30 proc. wszystkich skarg. W wyniku dokonanych w pierwszym kwartale 2005 r. kontroli na targowiskach ustalono wiele naruszeń, m.in. brak odpowiednich dokumentów i informacji o terminie ważności produktów. Działalność dwóch bazarów została wstrzymana. 

POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę