aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Megawaty rosną na polach

8 czerwca 2005

Unia nakazuje szukać mocy w niekonwencjonalnych elektrowniach. U nas się to udaje. W ciągu najbliższych 5 lat ilość energii wytwarzanej w naszym regionie ze źródeł odnawialnych powinna wzrosnąć co najmniej o 50 procent.

Stały wzrost produkcji "czystej" energii to jeden z wymogów Brukseli wobec nowych państw członkowskich UE. Zgodnie z aktualnymi limitami, na każde 100 zużytych megawatów co najmniej 3 powinny pochodzić z odnawialnych źródeł takich jak woda, wiatr, biogaz lub rośliny opałowe.

W Kujawsko-Pomorskiem ilość prądu wytarzanego w niekonwencjonalnych elektrowniach oscyluje na poziomie 6 procent, jest więc spora rezerwa. Jednak do roku 2010 unijny próg zostanie podniesiony do 9 procent, a to oznacza, że w ciągu najbliższych lat będzie trzeba zwiększyć produkcję ekoenergii o połowę. Obecnie na Kujawach i Pomorzu spośród niekonwencjonalnych siłowni najwięcej prądu wytwarzają elektrownie wodne. Jednak naturalne możliwości rozwoju tego sektora są bardzo ograniczone, brakuje bowiem korzystnych lokalizacji pod nowe obiekty na rzekach przepływających przez region - podaje gazeta.

W tej sytuacji należy położyć nacisk na rozwój siłowni wiatrowych, dla których mamy sprzyjające warunki w naszym województwie, między innymi na wysoczyznach w okolicach Świecia oraz na równinach wokół Sępólna Krajeńskiego – wyjaśnia Franciszek Niechwiej, rzecznik bydgoskiego oddziału Grupy Energetycznej "ENEA".

Jak na razie, na terenie byłego woj. bydgoskiego funkcjonują tylko 4 wiatrakowe wytwórnie prądu - w Dąbrowie Chełmińskiej, Karczence pod Kotomierzem, Kcyni i Bronisławiu. Jak jednak zapewnia Marian Skórzewski, propagator wykorzystania naturalnych źródeł energii, w planach są już kolejne "fermy wiatrowe", w tym zarówno niewielkie, o mocy do 150 kW, jak i duże, wytwarzające ponad 2 MW.

W województwie kujawsko-pomorskim powoli rozpoczyna się też eksperymentowanie z wykorzystaniem na dużą skalę opału pochodzenia roślinnego. Bydgoski KPEC w 2003 roku założył 50-hektarową plantację wierzby energetycznej w gminie Dobrcz. Pierwszy zbiór trafił w tym roku do kotłowni w Koronowie. Dotychczasowe doświadczenia są bardzo obiecujące. Uwzględniając nasze zapotrzebowanie na surowiec, obszar upraw tej rośliny mógłby wzrosnąć w najbliższych latach nawet do 700 ha – przewiduje Jerzy Przybyszewski z KPEC .


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę