OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Miasto wyciąga rękę po Elizówkę

24 czerwca 2003

Chodzi o pieniądze – nie ukrywają przedstawiciele Rynku Hurtowego w Elizówce. Dlatego, licząc na zwolnienia z podatku, chcą przyłączenia terenów giełdy do Lublina. Swój sprzeciw już zapowiada gmina Niemce, która dzięki giełdzie zarabia co roku ok. 1,6 mln zł.

Sprawą włączenia w granice administracyjne Lublina terenów Giełdy Rolno-Towarowej oraz Akademii Rolniczej leżących w Elizówce zajmą się na najbliższej sesji (środa, czwartek) lubelscy radni.  Chcemy przyłączenia, bo inwestujemy wiele milionów złotych w przebudowę dojazdu, infrastrukturę, kanalizację – mówi Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina. Dlatego nie widzimy powodu, by pieniądze z podatków lublinian miały zasilać budżet sąsiedniej gminy Niemce. Chcemy, by podatki z giełdy w Elizówce były odprowadzane do budżetu Lublina.
A chodzi o całkiem spore wpływy. W tym roku budżet gminy Niemce może wzbogacić się na opłatach z giełdy o ok. 1,6 mln zł. To należności z podatku od nieruchomości, opłat targowych oraz prowadzenia giełdy samochodowej. Lublin nie może jednak liczyć na porównywalne zyski. Dlaczego? Chcemy przyłączenia naszych terenów do Lublina, ale pod warunkiem obniżenia opłat – wyjaśnia Ryszard Nowak, wieceprezes Rynku Hurtowego Elizówka.

Zdaniem Nowaka opłaty do przyjęcia dla giełdy to 10–20 proc. obecnych należności. W pierwszym roku – precyzuje Nowak. Później w ciągu 10 lat chcielibyśmy stopniowo dojść do obecnego poziomu opłat. Na utratę dochodów nie chce się zgodzić gmina Niemce. Dla nas oznaczałoby to rezygnację z wielu inwestycji – mówi Henryk Smolarz, wójt gminy Niemce. Wpływy z giełdy stanowią ok. 10 proc. budżetu gminy Niemce. To znaczące pieniądze – nie ukrywa Smolarz. – Szkoda że władze Lublina nie powiadomiły nas o swoich planach. 
Wiadomość o rozpoczęciu procedury przekazaliśmy gminie Niemce już we wrześniu 2002 roku – ripostuje Rakowski.

Władze gminy Niemce zapowiadają, że nie oddadzą Elizówki. W takich przypadkach bardzo rzadko dochodzi o obopólnej zgody – wyjaśnia Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ale nawet sprzeciw jednej ze stron nie zamyka procedury. O wszystkim decyduje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na decyzję MSWiA trzeba będzie poczekać – przy optymistycznym scenariuszu – do lata przyszłego roku.


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę