OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Motor gospodarki

15 kwietnia 2004

Polską gospodarkę cały czas napędza eksport - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Ale powoli goni go również import.

W lutym deficyt w obrotach bieżących wyniósł 210 mln euro. W porównaniu z tym samym okresem 2003 roku, ujemne saldo rachunku bieżącego poprawiło się o 523 mln euro. - Ten dobry wynik nie był jednak zaskoczeniem - twierdzi Marek Zuber, główny ekonomista Treasury Managament Services. - Za to prawdziwą niespodzianką są zweryfikowane przez NBP dane za styczeń. Okazało się, że zamiast podawanego wcześniej deficytu w wysokości 83 mln euro mieliśmy prawie 200 mln euro nadwyżki.
Nadal motorem gospodarki jest eksport. W lutym polskie firmy sprzedały za granicę towary o łącznej wartości 4,4 mld euro. To o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei import wyniósł 4,6 mld euro, o 6,5 proc. więcej niż w lutym 2003. - Wzrost importu oznacza tak długo oczekiwane ożywienie w popycie wewnętrznym - twierdzi Marek Zuber . - Do Polski przede wszystkim sprowadzane są tzw. dobra materiałowe. W związku z tym można się również spodziewać ożywienia w inwestycjach.
Opublikowane we wtorek przez NBP dobre dane bilansu płatniczego tylko na krótko pomogły złotemu. Wczoraj rano nasza waluta znów się osłabiła o 1,2 gr wobec euro i o 0,5 gr do dolara. Banki wyceniały euro na 4,76 zł, zaś dolara na 3,98 zł. Zdaniem Agnieszki Decewicz, analityczki Pekao SA nadal dominującym czynnikiem na rynku złotego jest utrzymująca się niepewność polityczna, związana z poparciem dla rządu tworzonego przez Marka Belkę.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę