aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niekorzystne przepisy podatkowe

29 marca 2006

Od dłuższego czasu w naszym kraju istnieją  niekorzystne przepisy ograniczające rozwój nowych kierunków produkcji zwierzęcej w gospodarstwach rolnych.

Zgodnie bowiem z obecnie obowiązującymi znowelizowanymi przepisami tj. ustawą z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 nr 54 poz.535 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2004 r.) obniżona do 3% stawka podatkowa dotyczy wyłącznie zwierząt sklasyfikowanych w grupach 01.21 do 01.24 PKWiU tj. bydła, owiec, kóz, koni, osłów, mułów, świń i drobiu oraz żywych królików, pszczół i jedwabników sklasyfikowanych  w grupie 01.25.10 PKWiU.

W efekcie takiego rozstrzygnięcia sprzedaż pozostałych żywych zwierząt objęta jest stawką podstawową w wysokości 22%. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, wiceprezesa, p.o. prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych uderza to zwłaszcza w fermową hodowlę jeleni i danieli, gdyż te gatunki zwierząt „utrzymywanych w warunkach fermowych w celu produkcji mięsa i skór” zostały uznane w 2002 r. za zwierzęta gospodarskie (zgodnie z ustawą z 20 sierpnia 1997 o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich).

Tymczasem w tworzonej nieco później ustawie o VAT ustawodawca, nie wiadomo właściwie, z jakich przyczyn, tego faktu nie uwzględnił. Wskutek tego, począwszy od 1 maja 2004, dział ten pozbawiony jest, powszechnych w innych działach produkcji zwierzęcej preferencji podatkowych, co znacząco utrudnia rozwój branży. Wykluczenie żywych jeleni i danieli fermowych  jako jedynych, poza zwierzętami futerkowymi, ze stosowania preferencji nie znajduje uzasadnienia tym bardziej, iż identyczny jak zwierzętom gospodarskim status nadają jeleniowatym utrzymywanym w hodowli fermowej przepisy o ochronie zdrowia zwierząt.

Podobna sytuacja dotyczy opodatkowania stawką 22% rozwijających się obecnie w kraju, a wcześniej praktycznie nieprowadzonymi w Polsce przez rolników, kierunkami hodowli innych zwierząt. Dotyczy to chowu i hodowli w gospodarstwach m.in. takich gatunków zwierząt, jak np. ślimaki, raki. Obecnie są one sklasyfikowane w grupie 01.25.22 PKWU lub jako zwierzęta pozostałe w grupie 01.25.10, a tym samym opodatkowane stawką 22%.

Dlatego też samorząd rolniczy oczekuje , że  Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju wsi  podejmie jak najszybciej  działania skutkujące zmianami w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, które pozwolą na objęcie preferencyjną 3% stawką podatku VAT wszystkich gatunków zwierząt hodowanych w gospodarstwach rolnych, z których produkty przeznaczone są do spożycia przez ludzi.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę