OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nowe modele klimatyczne przewidują podwyższenie poziomu wody w oceanach

6 października 2012
Słońce i gazy cieplarniane, które są skoncentrowane w atmosferze ziemskiej, przyczyniają się do stale zwiększającej się temperatury na naszej planecie. Zgodnie z modelem klimatu, biorącym pod uwagę odległą przyszłość Ziemi, przy obecnym przyroście stężenia gazów, do roku 3000 osiągniemy wzrost poziomu wody w oceanach o 1,1 metrów.
 
W ciągu następnych tysięcy lat, woda jest w stanie wznieść się aż o 6,8 m, jeżeli wydarzenia będą się rozwijać według scenariusza A2 (duża ilość szkodliwych emisji) w używanym do modelowanego klimatu systemu LOVECLIM.  Bardziej ostrożne scenariusze A1B i B1 przewidują wzrost poziomu morza o 2,1 i 4,1 metrów.  Według komputera wielki wkład w ten stan rzeczy będą miały aktywnie topniejące lodowce, które w tysiąc lat znacząco podtopią planetę.  Co więcej, ponad połowa przybywającej wody będzie pochodziła z topniejących lodowców Grenlandii.

Innym ważnym czynnikiem przyspieszającym poziom wszechoceanu będzie rozszerzalność cieplna wody morskiej. Będzie się ona nagrzewać i topić jeszcze więcej lodu.  Nawiasem mówiąc, po raz pierwszy w systemie modelowania użyto oddzielne dane dla lodowców.  Wcześniej, informacja ta była pomijana w obliczeniach, ponieważ każdy z 200 tysięcy lodowców na świecie ma różne warunki naturalne. Obecnie lodowce lądowe są w stanie pomieścić taką objętość wody, że gdyby wszystkie stopniały to poziom morza podniósłby się o 65 metrów. Planetę czekałaby rychła katastrofa gdyby cały ten lód nagle stopniał.
 



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę