Advertisement

Ogródki działkowe na własność?

4 kwietnia 2005

Barbara Stępowska na swą działkę przychodzi nawet zimą. Teraz pali stare chwasty, cieszy się kwitnącymi przebiśniegami. Nie wie, że w Sejmie leżą już dwa konkurencyjne projekty ustawy, które mają uszczęśliwić działkowców - pisze "Dziennik Łódzki".

Nie chciałabym, żeby coś się zmieniało –  mówi kobieta, która od 25 lat ma działkę przy al. Rydza-Śmigłego, niemal w centrum Łodzi. W całym kraju jest 966 tysięcy takich działkowców, jak pani Barbara, uprawiających 44 tysiące hektarów ziemi. W samym tylko województwie łódzkim znajduje się 46 tysięcy działek i 358 pracowniczych ogródków działkowych - podaje dziennik.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by użytkownicy pracowniczych ogródków działkowych wykupili swoje działki na własność. Projekt Polskiego Związku Działkowców zmienia nazwę ogródków z pracowniczych na rodzinne i ma zapewnić większe bezpieczeństwo działkowcom - informuje gazeta.

PiS proponuje, aby działkowcy mogli w ciągu dwóch lat kupić uprawiany kawałek ziemi nawet z 95-procentową bonifikatą. Chcemy, by tą bonifikatą była objęta jak najszersza grupa –  mówi poseł Tomasz Markowski, który w PiS zajmuje się projektem tej ustawy. Wśród uprawnionych do bonifikaty znaleźliby się emeryci, renciści, wdowy i wdowcy po nich, bezrobotni. Kolejne zniżki przysługiwałyby za okres uprawiania działki - podaje "Dziennik Łódzki".

Według szacunków PiS, średnia cena działki z 95-procentową bonifikatą wyniesie 150 zł, a bez bonifikaty 3 tysiące zł. Pod uwagę bierze 300-metrową działkę, gdzie metr kwadratowy ziemi kosztuje 10 zł. Jeśli działkowiec nie zechce wykupić ziemi, mógłby podpisać z gminą umowę na jej dzierżawę - pisze "Dziennik Łódzki".

Projekt PiS-u wywołał wielką krytykę Polskiego Związku Działkowców. Jej efektem był własny projekt ustawy PZD o rodzinnych ogródkach działkowych, który w marcu złożono w Sejmie. Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców, zachwala projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Kto zechce, będzie mógł założyć księgę wieczystą –  zapewnia w gazecie. Będzie zakładana dla całego ogrodu, więc koszty będą małe – dodaje.

Jeśli powstał konkurencyjny projekt, to oznacza, że działacze PZD muszą czuć się zagrożeni –  twierdzi Tomasz Markowski. "Oburzenie pewnie jest tak duże, bo nasza ustawa przewiduje likwidację PZD, reliktu tamtej epoki. Nic dziwnego, że władze związku i prezesi ogródków protestują. Roczny wpływ ze składek działkowców to 7 milionów złotych –  mówi "Dziennikowi Łódzkiemu".


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę