aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Paliwo za trudne

14 grudnia 2006

Na Opolszczyźnie, mimo że silniki setek traktorów przystosowano do spalenia oleju roślinnego, żaden rolnik nie zaczął jeszcze starań o rejestrację.

Od nowego roku każdy rolnik będzie mógł sam wyprodukować 100 litrów biopaliwa na każdy hektar uprawianej ziemi – pozwala na to długo oczekiwana ustawa o biopaliwach. Ale rolników przerażają jej przepisy.

Pierwszy krok to zgłoszenie się do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców, aby otrzymać numer identyfikacyjny. Następnie należy złożyć wniosku o wpisanie do rejestru.

Tymczasem rolnicy, którzy zainwestowali od 5 do 10 tysięcy złotych w przeróbki silników traktorów i kupili urządzenia do tłoczenia oleju z rzepaku, teraz nie są pewni czy podejmą się takiej produkcji.

- Musi być specjalne pomieszczenie, trzeba spełnić odpowiednie warunki BHP, praktycznie budować oddzielny budynek – mówi Tadeusz Tarach ze wsi Chrzelice. Także najwięksi plantatorzy rzepaku, którzy zamierzali skorzystać z doświadczeń Niemców i planowali budowę małych fabryk biopaliwa, rezygnują z planów.

- Po zrobieniu rachunków okazało się, że to wielkim biznesem nie będzie – twierdzi Henryk Tchórzewski , prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wyszkowie Śląskim. - Indywidualnie rolnik nie przejdzie tych wszystkich przepisów. Trzeba działać w grupach – dodaje Tadeusz Tarach.

Wszystko wskazuje więc na to, że od stycznia na Opolszczyźnie nie ruszą zagrodowe fabryki biopaliw. Na razie jedyną korzyścią ustawy jest podwojenie uprawy rzepaku w regionie.

Co ważne, rolnicy nie muszą obawiać się o zbyt rzepakowego ziarna. W całym kraju zakłady tłuszczowe i nowe fabryki, które będą produkować biopaliwo zawierają z rolnikami wieloletnie umowy kontraktacyjne.


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę