aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego

3 grudnia 2015
26 lutego br. odbyło się w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej kolejne spotkanie członków Porozumienia Związków Zawodowych i  Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prezentujemy Protokół obrad Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w dniu 26 lutego 2013 roku.

Obradom przewodniczył Pan Janusz Walczak, przewodniczący Związku Zawodowego RI „Solidarność”, według następującego porządku:

1.    Informacja o realizacji płatności bezpośrednich – przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2.    Informacja o obrocie ziemia z zasobów Skarbu Państwa – przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych.
3.    Sytuacja na podstawowych rynkach rolnych – przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego.
4.    Sprawy organizacyjne komitetu protestacyjnego rolników.

Porozumienie ZZiOR powołało ze swojego składu Komisję Uchwał i Wniosków w osobach: Paweł Barczak, Marcin Pieniążek i Roman Wiatrowski.

Ad. 1.
Pan Jarosław Surdyk z Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu poinformował, że płatności bezpośrednie za 2012 rok są w naszym województwie zrealizowane w 66%. Jest to stopień nieco niższy niż w roku ubiegłym. Najniższa realizacja płatności występuje w powiecie wąbrzeskim, co jest spowodowane trwającymi tam kontrolami kompleksowymi. Płatności uzyskało również 6700 rolników, tj. ponad 72% realizujących programy rolnośrodowiskowe ( informacja w załączeniu).
Ad. 2.
Zadania Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie obrotu ziemia rolną, pochodzącą z zasobów skarbu państwa, przedstawiła Pani Edyta Zakrzewska, Dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Bydgoszczy i Pan Adam Koc, kierownik sekcji zasobów. Z obecnych, dużych dzierżaw (ponad 428 ha), do 2016 roku wyłączonych będzie około 8.000 hektarów gruntów i przeznaczonych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych. Propozycje podziału wydzielonych gruntów na mniejsze działki, Agencja przedkładać będzie do zaopiniowania poszczególnym radom powiatowym Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Prezes Izby, Pan Ryszard Kierzek poinformował, że przy współudziale przedstawicieli związków zawodowych rolników, opinie takie były już w powiatach chełmińskim, inowrocławskim i nakielskim. Ponadto poinformował, że Izba rolnicza opiniuje również wnioski rolników kupujących ziemie z zasobów ANR o udzielenie im preferencyjnych warunków zabezpieczenia spłaty należności za zakupione grunty, w postaci hipoteki na nabywanej nieruchomości i weksla własnego in blanco. Pozytywną opinię otrzymywać będą rolnicy, których powierzchnia gospodarstwa łącznie z zakupionymi gruntami nie przekroczy 120 ha, a gospodarstwo to jest głównym źródłem dochodów.
Ad. 3.
Pan Aleksander Nowakowski szczegółowo omówił sytuację na rynku mleka, wieprzowiny i zbóż (dane dostępne na stronie internetowej ARR). Dotychczasowe tendencje w skupie mleka wskazują, że może nastąpić 1% przekroczenie kwoty mleka. Producenci przekraczający kwotę będą zmuszeni do zapłacenia kar. Rząd polski powinien wnioskować o zwiększenie kwoty mlecznej.
Ad. 4.
Po burzliwej dyskusji związkowcy wybrali Pana Janusza Walczaka jako swego przedstawiciela do rozmów z wszystkimi komitetami protestacyjnymi na terenie kraju, mającymi na celu koordynację wspólnych działań protestacyjnych rolników i spotkań negocjacyjnych z Rządem RP.
Obecny komitet protestacyjny w naszym województwie postanowił utrzymać stan pogotowia protestacyjnego a także wysłać do premiera list protestacyjny.
Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła następujące wnioski:

1.    Należy kontrolować materiał siewny objęty dopłatami ARR w celu eliminacji odmian nie przystosowanych do naszych warunków przyrodniczych i nie dopuszczanych do uprawy (m. inn. gmo).
2.    Doprowadzić do spotkania wszystkich komitetów protestacyjnych rolników w Polsce przed rozmowami z ministrem rolnictwa.
3.    Wprowadzić zasadę przyznawania 2% kredytu tylko do jednej, zakupionej w przetargu ANR działki, przez jednego rolnika.
4.    Wystąpić do ministra rolnictwa o wprowadzenie ograniczenia możliwości zakupu w jednym przetargu tylko jednej działki przez tego samego rolnika.
5.    Ujednolicić listę grup roślin dla pakietu 1.1 rolnictwo zrównoważone , w działaniu rolnośrodowiskowym.
6.    W szkołach rolniczych prowadzić kursy umożliwiające nabycie prawa jazdy, uprawnienia na kombajny zbożowe i wózki widłowe.
7.    Utrzymać prawo rytualnego uboju zwierząt.
8.    Wysłać do premiera list otwarty w sprawie realizacji polityki rolnej.
9.    Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego protestuje wobec niepełnej realizacji ustaleń zawartych w Szczecinie. Chodzi tu o zapis § 11a załącznika do wytycznych zawartych w Zarządzeniu nr 10/13 Prezesa ANR z dnia 18 stycznia 2013 roku. Zobowiązuje on bowiem do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na nabywanym gruncie w okresie 10 lat i ewentualnej kary w wysokości 40% w przypadku niedotrzymania zobowiązań tylko nabywających grunty w przetargu ograniczonym na tworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych. A zobowiązaniem takim mieli być objęci wszyscy nabywający z Zasobu, niezależnie od powierzchni, trybu i warunków sprzedaży. Właśnie przy nabywaniu gruntów w innych trybach występuje najwięcej możliwości spekulacji, której przecież miały zapobiegać wzajemne ustalenia. Uznajemy, że zapis ten łamie przyjęte warunki porozumienia między protestującymi rolnikami a ministrem rolnictwa, a Rząd RP oszukuje rolników broniących polską ziemię.


Przewodniczący Porozumienia ZZiOR
Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Janusz Walczak


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę