Wojewódzka Komisja ds. Szacowania Strat w Rolnictwie podsumowała straty poniesione przez rolników wyniku suszy na terenie naszego województwa. Raport sporządzony na podstawie zestawień sporządzonych przez komisje gminne przesłano do Ministra Rolnictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z podsumowania wynika, że największe szkody susza wyrządziła w uprawach zbóż i roślin okopowych oraz na użytkach zielonych. Najbardziej poszkodowani zostali rolnicy z powiatów: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, lęborskiego, słupskiego, starogardzkiego i wejherowskiego.
- Ogółem klęska suszy objęła 16 311 rolników - mówi Anna Dyksińska, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Zniszczone zostały uprawy na powierzchni 336 980 ha (podane liczby dotyczą tylko tych gospodarstw gdzie wielkość strat przekroczyła 30%). Straty finansowe poniesione przez rolników oszacowano na kwotę 262,9 mln zł.
W oparciu o te dane Wicewojewoda Pomorski zwrócił się do Ministra Rolnictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uruchomienie dopłat do klęskowych kredytów preferencyjnych w kwocie 198 350 mln zł.. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwolą rolnikom zminimalizować poniesione straty i umożliwią kontynuowanie produkcji na gruntach dotkniętych klęską suszy.
Oprocentowanie dwuletniego kredytu wynosi blisko 2 %. Po uruchomieniu pożyczek klęskowych poszkodowani rolnicy składają wniosek do właściwego banku o preferencyjny kredyt wraz z opinią komisji gminnej potwierdzoną przez Wojewodę. Wojewoda Pomorski powołał w sumie 97 gminnych komisji ds. szacowania strat. Przeprowadzone szacunki szkód wykazały, że na terenie 77 gmin susza miała charakter klęski - obejmując teren całej gminy bądź niektóre sołectwa.