OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rejestracja handlujących z Unią

19 marca 2004

Rejestracja podatników VAT chcących handlować w UE / RMF FM Urzędy skarbowe postarają się sprawnie i na bieżąco rejestrować podatników chcących handlować w Unii Europejskiej - zapewniła w środę na konferencji prasowej dyrektor departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk.

Przyznała jednak, że podatnicy mają bardzo mało czasu na zapoznanie się z rozwiązaniami zawartymi w znowelizowanej ustawie o VAT, która zawiera przepisy dostosowujące nasze prawo do norm unijnych.

Aby uczestniczyć w handlu wewnątrzwspólnotowym, polscy podatnicy będą musieli znaleźć się w odpowiednim rejestrze.

Część podatników trafi do tego rejestru automatycznie, a część będzie musiała zgłosić odpowiednie wnioski do urzędów skarbowych. Zdaniem Majszczyk, o rejestrację będzie musiało wystąpić ok. 100 tys. podmiotów.

"Ustawa o podatku VAT została przekazana do parlamentu 1 sierpnia 1003 roku. My zdajemy sobie sprawę, że obecnie jest bardzo mało czasu na zapoznanie się z przepisami, ale nasze organy podatkowe zrobią wszystko, by zdążyć przed 1 maja z rejestracją podatników działających w handlu wewnątrzwspólnotowym" - powiedziała.

Dodała, że ustawa o VAT jest obecnie u prezydenta. 7 dni po jej wejściu w życie zaczną obowiązywać przepisy dotyczące rejestracji podatników. Wtedy też wejdzie w życie nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).

"Automatyczna rejestracja dotyczy tylko tych podatników, którzy złożyli już zgłoszenie rejestracyjne i zaznaczyli, że będą składać deklaracje podatkowe. Ci, którzy nie zaznaczyli, że będą składać te deklaracje, powinni się zarejestrować" - powiedziała Majszczyk.

Dodała, że zmiany wynikają ze zniesienia granic celno- podatkowych.

Według przepisów UE, w transakcjach dokonywanych między podatnikami VAT z różnych państw członkowskich pojęcia eksportu i importu zostaną zastąpione wewnątrzwspólnotową dostawą i wewnątrzwspólnotowym nabyciem.

Towary dostarczone podatnikom zarejestrowanym dla celów VAT będą opodatkowane 0-procentową stawką w kraju ich wysyłki. Zaś podatek będzie rozliczany przez nabywcę towarów. Podatnik rozliczy podatek w deklaracji VAT według stawki obowiązującej w kraju, do którego towary zostaną przywiezione.


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę