Puma Uniwersal

Rozpoczął się skup ślimaków winniczków

27 kwietnia 2005

W województwie warmińsko-mazurskim ruszył skup ślimaków winniczków. Decyzją wojewódzkiego konserwatora przyrody w tym sezonie na Warmii i Mazurach można zebrać 130 ton mięczaków. Powędrują one głównie na stoły francuskich i włoskich amatorów ślimaków.

Każdy z punktów skupu może przyjąć w tym sezonie do 4 ton winniczków. Według wojewódzkiego konserwatora przyrody, w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie zbieraniem ślimaków, a firmy je skupujące wystąpiły o zgodę na zbiór 950 ton winniczków.

Skupowane mięczaki muszą mieć średnicę muszli nie mniejszą niż 3 centymetry. "Na kilogram przypadają przeciętnie 33 takie ślimaki" - wyjaśniła w rozmowie z PAP wojewódzki konserwator przyrody Maria Mellin. Jej zdaniem, zwiększenie skupu zagrażałoby wyginięciu populacji tego gatunku na terenie województwa.

Winniczków nie można zbierać w parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody, na użytkach ekologicznych i w pasie granicznym sięgającym 15 metrów w głąb Polski.

Największe skupiska winniczków w województwie warmińsko-mazurskim występują w okolicach Elbląga, Braniewa, Olsztyna i Ełku.

Zbieranie ślimaków na Warmii i Mazurach, województwie o największej stopie bezrobocia (w marcu 29 proc.) to - obok zbierania poroży, grzybów i jagód - jeden ze sposobów zarabiania, zwłaszcza dla mieszkańców terenów po byłych PGR-ach.

W ubiegłym roku za kilogram ślimaków można było dostać od 80 groszy do dwóch złotych. W tym roku cena ta prawdopodobnie zostanie utrzymana. Ślimaki z Warmii i Mazur eksportowane są głównie do zachodniej Europy, Francji, Włoch i Grecji.

POWIĄZANE

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w z...

Resort rolnictwa liczy na otwarcie chińskiego rynku na polskie owoce i drób. Dzi...

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie browaru SABMiller, do którego należ...


Komentarze

...Kto się wiele pyta, ten się wiele uczy...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Huzar prawy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę