aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spółdzielnie kołem zamachowym rolnictwa

31 marca 2015
Zdaniem Cogeca  spółdzielnie są kołem zamachowym unijnego sektora rolnego. Potrzebują jednak bardziej ukierunkowanego wsparcia dla inwestycji oraz badań naukowych i innowacji, by mogły zrealizować swój potencjał, podkreślili liderzy  Cogeca podczas Biznes Forum Prezydencji Cogeca w Helsinkach.
 Tematem tego zorganizowanego w Finlandii Forum były strategie biznesowe stosowane w spółdzielniach sektora lasów (przedstawiono przykłady z Finlandii, Szwecji, Portugalii, Francji i Włoch), by nadal rozwijać aktualną działalność oraz skuteczniej reagować na możliwości i wyzwania, przed jakimi stają, również w kontekście biogospodarki. Prezentacja przygotowana przez Europejski Bank Inwestycyjny ukazała możliwości finansowania różnej wielkości projektów, które mogą wesprzeć działalność spółdzielni.
  - Spółdzielnie są motorem rozwoju sektora lasów. Ich głównym zadaniem jest innowacyjność i dodawanie wartości do produktów. Zrównoważoność i konkurencyjność łańcuchów żywnościowych są niezbędne dla przedsiębiorstw spółdzielczych sektora lasów. Ważne jest nie tylko dostosowanie starych łańcuchów dostaw do nowych rodzajów zapotrzebowania, lecz również tworzenie nowych łańcuchów wartości – mówi Chritian Pèes, przewodniczący Cogeca  - Aby spółdzielnie mogły w pełni zrealizować swój potencjał potrzebują stabilnej sytuacji rynkowej i spójnych polityk na szczeblu unijnym i krajowym. Decyzje, co do inwestycji muszą być podparte odpowiednimi ramami politycznymi, czyli rozpoznaniem roli spółdzielni na szczeblu regionalnym i lokalnym. Dzięki większej ilości badań stosowanych i innowacji oraz zrównoważonym metodom zarządzania spółdzielnie leśne mogą lepiej reagować na coraz większe znaczenie sektora leśnego w kontekście zmiany klimatu, wydajnej gospodarki zasobami i celów w zakresie zrównoważoności. Logistyka i mobilizacja biomasy, a także innowacyjne metody przetwórstwa są niezbędne.
 
Ponadto  zdaniem przewodniczącego Cogeca  fuzje spółdzielni zarówno w obrębie jednego państwa jak i ponad granicami mogą stać się coraz częstszym fenomenem w przyszłości. Można jednak tworzyć różne inne rodzaje wspólnych przedsiębiorstw i prowadzić działania oparte na współpracy. Te przedsiębiorstwa są ważne, by można było w pełni wykorzystać korzyści skali, równocześnie gwarantując pełne zaangażowanie rolników i właścicieli lasów, którzy działają na rzecz lokalnej i regionalnej gospodarki.
Opracował: Obi oba
 

POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę