W Dretyniu miejscowi leśnicy wspólnie z mieszkańcami wsi odrestaurowali park, który urządzono przed wojną wokół siedziby nadleśnictwa. Budynek dawno został rozebrany, a w parku ogrodzonym wysokim płotem urządzono skład rupieci. Przez kilkadziesiąt lat park niszczał i zarastał krzewami. Wiosną 2004 r. nadleśniczy Nadleśnictwa Dretyń mgr inż. Jan Flak polecił podległym pracownikom rozebrać płot i resztki zabudowań.
Następnie zapadła decyzja, że park należy uporządkować tak, aby mógł pełnić funkcję miejsca rekreacji, a jednocześnie edukacji przyrodniczo–leśnej. Do prac postanowiono włączyć lokalną społeczność. Młodzież i nauczyciele miejscowej szkoły, członkowie klubu sportowego Iskra–Dretyń, strażacy, leśnicy i mieszkańcy wsi, całymi rodzinami bezinteresownie poświęcali swój czas i siły na pracę w parku.
Prace prowadzono na powierzchni ponad 5 ha. Odtworzono dawniej istniejący staw i wpuszczono do niego karpie. Po usunięciu niepotrzebnych krzaków, obok istniejącego fragmentu zabytkowej lipowej alei posadzono nowe drzewka.
Pamiętano też o najmłodszych, dla których przygotowano piaskownicę i huśtawki. W dniu przekazania parku miejscowej społeczności odsłonięto pamiątkowy kamień związany z 80-leciem Lasów Państwowych. W "Leśnej Szkole pod Jodłą" urządzono kącik edukacyjny. Tablice edukacyjne związane są z różnymi aspektami pracy leśników i życia lasu.
Jedna z nich propaguje twórczość literacką i plastyczną dzieci i młodzieży związaną z lasem, ponieważ leśnicy z Dretynia od kilku lat organizują konkursy dla kilkuset uczniów okolicznych szkół. 20 października br. w parku odbyła się impreza "Święto Drzewa" rozpropagowana przez Klub Ekologiczny "Gaja".
Ideą tego święta jest przypomnienie roli drzew w przyrodzie. Leśnicy z Dretynia zorganizowali dla młodzieży Turniej Wiedzy o Drzewach, pokaz prawidłowego sadzenia drzewek, dzięki któremu w parku przybyło kilka nowych okazów. Posadzono też Drzewo dla Pokoju – platan.
W świecie targanym konfliktami zbrojnymi, wszyscy zebrani tego dnia w dretyńskim parku dedykowali swoje drzewo w intencji pokoju. Podziwiano też kolejne miejsce edukacji – każdy gatunek drzewa rosnący w polskich lasach został szczegółowo zaprezentowany na barwnej tablicy, a na dodatek każdy może dotknąć pnia i zapoznać się z budową drewna danego gatunku.
Kącik edukacyjny stale jest wzbogacany. M.in. na jednym ze skalniaków leśnicy posadzili wszystkie gatunki roślin zielnych, które można spotkać w parku, tworząc żywą pomoc naukową na lekcje przyrody. Na zakończenie imprezy wszyscy raczyli się kiełbaskami przy ognisku.