aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętowano jak Europa długa i szeroka

4 maja 2004

Warszawa: - Polki! Polacy! Europejczycy! Witajcie we wspólnej Europie! - tak mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski do kilku tysięcy uczestników uroczystości podniesienia flagi Unii Europejskiej, zebranych w nocy z piątku na sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Błękitną flagę ze złotymi gwiazdkami wciągnął osobiście prezydent, a wojskowa orkiestra odegrała unijny hymn - "Odę do radości". Prezydent dziękował papieżowi Janowi Pawłowi II i prezydentowi Lechowi Wałęsie oraz wszystkim parlamentom, rządom i dyplomatom zaangażowanym w przystąpienie Polski do Unii. Kilka tysięcy osób świętowało rozszerzenie Unii na koncercie "Witaj Europo", który odbywał się równocześnie na placu Zamkowym w Warszawie i w berlińskim Konzerthaus. Tuż przed godziną 00.00 1 maja artyści zaśpiewali przebój zespołu The Beatles "All you need is love" ("Wszystko, czego potrzebujesz, to miłość").

Granica Węgier, Słowacji i Austrii: Od nocy z piątku na sobotę między 8 krajami Europy Środkowej można przemieszczać się tylko z dowodem osobistym i bez kontroli celnych na granicach. Na wielu przejściach poszerzenie Unii przyjęto toastami, a kierowcy na wiwat trąbili klaksonami. Aby podkreślić, jak ważne jest przełamanie dawnych podziałów, przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi wziął udział w uroczystościach na granicy Włoch i Słowenii, w podzielonym po II wojnie światowej mieście Nova Gorica/Gorizia. Na zdjęciu: most graniczny w miejscowości Rajka na Słowacji, na styku granic austriackiej, węgierskiej i słowackiej.

Bruksela: Plac 50-lecia niepodległości Belgii, wokół którego znajduje się większość instytucji europejskich, przekształcił się w sobotę w kiermasz produktów regionalnych i żywności nowych krajów przystępujących do Wspólnoty. Powodzenie polskich stoisk było tak duże, że przewodniczący Kółek Rolniczych Władysław Serafin zapowiedział otwarcie na stałe sklepu z polskimi produktami spożywczymi w belgijskiej stolicy. Także w nocy z piątku na sobotę podczas uroczystości na słynnym Grand Place obecność naszego kraju była najbardziej widoczna. Po koncercie Filharmonii Narodowej wystąpiła Natalia Kukulska, a tuż przed wybiciem północy licznie zgromadzeni Polacy odśpiewali hymn naszego kraju.

Wrocław: W związku z przystąpieniem do Unii w całej Polsce odbyły się setki festynów, parad i koncertów. Ponad trzydzieści tysięcy osób zgromadzonych na wrocławskim Rynku w nocy z piątku na sobotę wspólnie odśpiewało o północy "Mazurka Dąbrowskiego", gdy na maszty przed Sukiennicami wciągano flagi Unii Europejskiej i Polski. Był to kulminacyjny moment plenerowego koncertu "Anioły Europy", który Przegląd Piosenki Aktorskiej zorganizował z okazji wejścia Polski do Unii. W centrum Gdańska na Targu Węglowym ułożono flagę Unii z sześciu tysięcy balonów. Tysiące bydgoszczan witało Unię, posilając się żurkiem kujawskim podczas plenerowego koncertu na Starym Rynku. Na zdjęciu: parada młodzieży zorganizowana przez władze miasta przemaszerowała reprezentacyjną ulicą Łodzi - Piotrkowską.

Łysa Polana: Najbardziej widowiskowe były obchody rozszerzenia w krajach przystępujących do UE oraz dotychczasowych państwach członkowskich, które z nimi graniczą - symbolicznie usunięto graniczne szlabany, zniknęły kontrole celne. Szampanem witali przystąpienie do UE celnicy z największego polsko-czeskiego przejścia granicznego w Cieszynie Boguszowicach. Na przejście w Kołbaskowie przyjechało kilkuset mieszkańców Szczecina oraz Niemców z okolicznych miejscowości. Także oni rozszerzenie UE przywitali szampanem. Na zdjęciu: punktualnie o północy górale z Polski i Słowacji przecięli szlaban na przejściu w Łysej Polanie. Ponieważ prawdziwe szlabany są metalowe, górale przywieźli własny szlaban z drewna.

Strasburg: Ceremonia wciągnięcia flag 10 nowych państw na maszty wykonane w Stoczni Gdańskiej uświetniła rozszerzenie Unii Europejskiej w Strasburgu, siedzibie Parlamentu Europejskiego. Gościem honorowym uroczystości był Lech Wałęsa. - To dla mnie, rewolucjonisty, rzecz nieprawdopodobna. Znak widzialny walki o zjednoczenie Europy. Dziś spełnia się testament poprzedniego pokolenia - mówił. - Walka była długa i bardzo trudna. Dziś, kiedy jesteśmy zwycięzcami, kiedy chcemy piękniejszej, bezpieczniejszej, bogatszej Europy, nie odchodźmy od tej drogi. Niech Europa oddycha dwoma płucami: materialno-ziemskim i duchowo- boskim. Taka Europa jest nam potrzebna i tylko taka może być trwała - podkreślił.

Przewodniczący Parlamentu Pat Cox w swoim przemówieniu, które wygłosił stojąc u boku wzruszonego Wałęsy, podziękował Polsce za maszty wykonane w kolebce "Solidarności". - To dar narodu polskiego dla ludzi Europy - powiedział.

Przewodniczący odebrał flagi narodowe od szefów parlamentów nowych państw członkowskich. - Niech powiewa tu na zawsze - powiedział marszałek Sejmu Józef Oleksy, przekazując flagę biało-czerwoną.

Dublin: Przywódcy 25 państw nowej Unii Europejskiej wciągnęli 1 maja flagi swoich krajów przed oficjalną rezydencją prezydenta Irlandii. - Nasz kontynent jest stary, ale nasza Unia młoda. Jest przed nią ogromna przyszłość - mówiła Mary McAleese, prezydent Irlandii. - Cead mile failte, tysiąc razy witamy was - dodał Bertie Ahern, premier Irlandii, stojący obecnie na czele Wspólnoty. Prostej, ale wzruszającej ceremonii towarzyszył chór 500 dzieci, które odśpiewały "Odę do radości". Tylko Polskę, jedyny kraj w Unii, reprezentował zarówno prezydent Aleksander Kwaśniewski, jak i premier Leszek Miller.

Kraków: Z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej o północy 30 kwietnia i w południe 1 maja z wieży mariackiej w Krakowie obok tradycyjnego hejnału rozległa się "Oda do radości".
Jednak pierwszy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej ogłosił dzwon Zygmunt. Dzwon, który odzywa się zawsze w ważnych dla Polski momentach, zadzwonił w piątek o 18.15 po mszy za ojczyznę odprawionej w katedrze wawelskiej. Na zdjęciu: dzwonnicy wawelscy stawili się wyjątkowo licznie, żeby przywitać wejście Polski do Unii.

Paryż: Francja to kraj, w którym od lat najbardziej obawiano się skutków poszerzenia Unii Europejskiej. Jednak w sobotę Paryż uczcił przyjęcie do Unii 10 nowych państw członkowskich licznymi imprezami. Na Polach Elizejskich młodzi fotografowie z krajów przyjętych do Unii pokazali swoje dzieła, zaś muzycy grali koncerty. W lasku Vincennes zorganizowano kiermasz, na którym starano się przekonać Francuzów do korzyści, jakie odniosą dzięki przyjęciu nowych państw do UE. - Poszerzenie Unii przynosi nadzieję naszym narodom - uznał prezydent Francji Jacques Chirac. Na zdjęciu: polscy tancerze w tradycyjnych strojach na paryskim Champ de Mars.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę