aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Teoria z praktyką

5 stycznia 2016
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie w dniach 14 – 16 maja swojej siedzibie przy ulicy Meiselsa 1 w Krakowie organizuje  3-dniowe szkolenie pn. „Rola ekonomii społecznej w rozwoju społeczności lokalnych na obszarach wiejskich” połączone z wizytą studyjną w przedsiębiorstwach społecznych.

Jak informują organizatorzy szkolenie adresowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, w szczególności Lokalnych Grup Działania oraz pozostałych instytucji zajmujących się inicjowaniem działań aktywizujących lokalną społeczność i rozwojem lokalnym, w tym samorządów, a także przedsiębiorców czy mieszkańców wsi zainteresowanych zakładaniem przedsiębiorstw społecznych oraz doradców rolnych.
Natomiast jego celem  jest wyposażenie uczestników w wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych  w Polsce, ukazanie możliwości „ekonomizacji” działalności organizacji pozarządowych działających na wsi oraz zainspirowanie ich do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości w oparciu o wykorzystanie potencjału miejsca (lokalnych zasobów).


Tematyka szkolenia obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii społecznej: pojęcie ekonomii społecznej, rodzaje (formy prawne) podmiotów społecznych; źródła finansowania przedsiębiorstw społecznych, możliwości dofinansowania z funduszy unijnych, aspekty prawne i uwarunkowania prowadzenia działalności przez podmioty społeczne, przykłady dobrych praktyk. Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom związanym z „ekonomizacją” działalności prowadzonej przez organizacje pozarządowe (LGD)  oraz funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych - jako form aktywizacji zawodowej mieszkańców wsi, a także współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi (w tym LGD) i przedsiębiorstwami społecznymi w kontekście możliwości wsparcia finansowego przedsięwzięć społecznych.
Zajęcia  prowadzić będą  osoby, które od lat zajmują się promowaniem idei ekonomii społecznej w Polsce oraz praktycy, którzy założyli i prowadzą przedsiębiorstwa społeczne. 
W ramach prezentacji dobrych praktyk planowana jest wizyta studyjna w Spółdzielni Socjalnej OPOKA (gm. Klucze, woj. małopolskie) założonej przez dwa stowarzyszenia, która świadczy usługi cateringowe, dodatkowo prowadzi restaurację oraz Centrum Integracji Społecznej, Spółdzielnia OPOKA została nagrodzona za sukces komercyjny zgodny z misją społeczną w ramach konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2011. Ponadto
wizyta studyjna w Ludowym Klubie Sportowym prowadzącym działalność gospodarczą, aktywnie pozyskującym środki z PROW 2007-2013 oraz Lokalnej Grupie Działania „Dolina Soły”, która poprzez zastosowanie mechanizmu Lokalnego Funduszu Grantowego wspiera funkcjonowanie organizacji pozarządowych na swoim terenie, a także  prezentacja doświadczeń związanych z zakładaniem i prowadzeniem Spółdzielni Socjalnej, „EkoSłupia” (woj. pomorskie), założonej z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi (działalność w zakresie usług rękodzielniczych, promocji marki regionu), Spółdzielni Socjalnej „Przystań” z Raciechowic (woj. małopolskie) założonej przez Gminę Raciechowice i OSP w Kwapienicach (działalność w zakresie obsługi cateringowej szkolnych stołówek),

POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę