aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unijna pomoc to kropla w morzu potrzeb

3 grudnia 2015
Wielkopolska Izba Rolnicza  domaga się zdecydowanych  kroków w rozwiązaniu problemów ze zbytem owoców i warzyw dla polskich producentów. Problemy te szczególnie dotknęły rolników w Wielkopolsce - jednego z europejskich regionów-liderów w produkcji owoców i warzyw.
- Zauważamy bardzo dużą opieszałość w podejmowaniu decyzji, która to z dnia na dzień zwiększa starty producentów. Opóźnienia w przekazie informacji co do wykazu strat polskich rolników do Komisji Europejskiej, MRiRW i ARR przedłużają biurokratycznie bardzo mocno ten temat, a straty systematycznie rosną. Decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu 125 mln euro na zrekompensowanie strat wszystkim unijnym producentom owoców i warzyw nie zaspokoi potrzeb i nie wyrówna wszystkich strat ponoszonych przez producentów żywności. Suma ta stanowi około 15% wartości eksportu polskich produktów objętych embargiem i zaledwie 1% wielkości eksportu żywności i towarów rolnych UE do Rosji. Uważamy zatem, że kwota 125 mln euro jest wysoce niewystarczająca. – mówi Piotr Walkowski
Zaniepokojenie WIR budzi także fakt, że Agencja Rynku Rolnego mająca realizować przyjmowanie wniosków, przy tak nielicznej liczbie pracowników, nie jest w stanie sprostać nowemu zadaniu, tj. przyjmowaniu, rozpatrywaniu i kontroli wniosków o wysokości strat poniesionych przez wnioskodawców.
- Wnosimy o usprawnienie tej procedury, gdyż ten stan rzeczy spowoduje zablokowanie przyjmowania wniosków, jak i ich sprawne rozpatrzenie przez administrację rządową. W samej Wielkopolsce spodziewamy się kilku tysięcy wniosków – dodaje Walkowski
Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego aktualne działania Rządu RP nie spełniają oczekiwań wielkopolskich producentów owoców i warzyw. Podjęte działania nie rekompensują na bieżąco strat, które już idą w dziesiątki milionów złotych, a czas reakcji Rządu RP jest tutaj decydujący.
- Uważamy, że silne ekonomiczne gospodarstwa mogą zostać doprowadzone poprzez taki stan rzeczy do wygaszenia produkcji, a nawet ich likwidacji. Szczególnie gospodarstwa, które skorzystały z kredytów nie będą miały szans na przetrwanie bez pomocy państwa. Apelujemy do Rządu RP o odwrotne uruchomienie pomocy krajowej. Wnioskujemy do Ministerstwa Finansów o zabezpieczenie środków na rekompensaty dla poszkodowanych producentów, poprzez wypracowanie z bankami systemu prolongat spłat kredytów przez rolników-producentów owoców i warzyw – podsumowuje prezes WIR - Ufamy, że Rząd RP sprosta powstałej sytuacji i stworzy mechanizmy do ratowania polskiej produkcji owoców i warzyw, która jest powiązana z innymi działami gospodarki narodowej oraz ma swój znaczący udział w produkcie krajowym brutto. Jednocześnie deklarujemy swoją pomoc oraz wolę dalszego współdziałania z organami administracji rządowej w rozwiązywaniu problemów polskiego rolnictwa.



POWIĄZANE

Oczywiste jest, że organizacja imprez okolicznościowych, jak wesela, święta czy ...

Think tank Żywność dla Przyszłości prezentuje wnioski z raportu „Talerz Polaka -...

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że art. spożywcze na grilla rdr. zdrożał...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę