aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UOKiK chce delegalizacji konsorcjów argentyńskich

9 kwietnia 2004

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie dążyć do delegalizacji tzw. konsorcjów argentyńskich. Poinformował o tym w czwartek podczas wspólnego seminarium UOKiK i Rzecznika Praw Obywatelskich prezes UOKiK Cezary Banasiński.

Cechą podstawową tego systemu jest wcześniejsze spłacenie kredytu, niż się go dostaje - podkreślił Banasiński. Dodał, że system funkcjonuje, "bo ma charakter oszukańczy". Konsorcja argentyńskie to samofinansujące się grupy, w których uczestnicy sami się kredytują. Wpłaty kilku uczestników finansują jednego członka grupy, wytypowanego drogą losowania. Pozostali otrzymują przyrzeczenie przyznania towaru lub kredytu w przyszłości. Z wpłat uczestników organizator pobiera też marżę.

Powszechnie stosowaną praktyką, jak wskazuje UOKiK, jest utrudnianie klientom zapoznania się z warunkami umowy przed jej podpisaniem. Ponadto klienci, którzy próbują wycofać z konsorcjów wpłacone pieniądze, napotykają na trudności. Zdaniem Banasińskiego, gdyby klienci znali zasady systemu przed podpisaniem umowy, niewielu z nich decydowałoby się na jej zawarcie. Kamila Pomorska z departamentu polityki konsumenckiej UOKiK powiedziała, że konsorcja argentyńskie tworzą iluzję, że są firmami solidnymi. Ukrywają też informację, że działają według systemu argentyńskiego.

57 klauzul zakazanych w umowach przez kodeks cywilny dotyczy systemu argentyńskiego, a jednak są stosowane. Co świadczy, że firmy te nie chcą działać zgodnie z prawem –  powiedziała Pomorska. UOKiK prowadził kontrolę firm działających w systemie argentyńskim w listopadzie 2003 roku. Kontrola wykazała, że organizatorzy systemów powszechnie dopuszczają się naruszeń prawa - powiedziała na lutowej konferencji prasowej wiceprezes UOKiK Ewa Kubis. Obecnie Urząd prowadzi działania przeciw 36 firmom.

Poprzednia próba zdelegalizowania działalności konsorcjów argentyńskich w 2001 roku nie doszła do skutku. Obecnie sejmowa komisja gospodarki proponuje włączenie delegalizacji konsorcjów argentyńskich do projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę