aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uwaga! Zdrożeje opał na zimę

24 września 2007
Ogrzewasz dom węglem? Zastanów się, czy nie zmienić paliwa na inne. Kopalnie mają coraz większe problemy z wydobyciem "czarnego złota". Choć odbiorców nie brakuje, w tym roku sprzedadzą go za granicę o jedną trzecią mniej niż w 2006 r. Z drżeniem serca zaczynają liczyć ilość opału na przyszły rok.

Węgla jest coraz mniej, coraz trudniej dostać się do jego pokładów. Spółki węglowe, chcąc nie chcąc, muszą ograniczać wydobycie. A to odbije się na ich finansach. Jak wynika z szacunków eksporterów, przytaczanych przez "Puls Biznesu", w tym roku za granicę trafi o jedną trzecią węgla mniej niż w 2006 roku. I to nie dlatego, że odbiorcy znaleźli sobie innych dostawców - przeciwnie czekają w kolejne na polski, dobry opał. Ale nasze kopalnie nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania.

Nietrudno się domyślić, że to oznacza podwyżkę cen węgla. Bo kiedy towar staje się coraz bardziej deficytowy, można windować za niego stawki. A klienci i tak będą musieli go kupić.

W pierwszej kolejności odczują to we własnych portfelach mali odbiorcy, czyli wszyscy, którzy kupują węgiel do ogrzewania domów. Oni mają go po najwyższych cenach. Elektrownie czy zakłady produkcyjne, które biorą opał w gigantycznych ilościach, wprost z kopalni, na razie nie przepłacą za niego. Bo jeśli kopalnie ceny wywindują za bardzo, wielki kontrahent może pokusić się o sprowadzenie towaru z zagranicy.

Gorzej, jeśli opału będzie tak mało, że i elektronie zaczną kupować go o wiele drożej. Bo wtedy w górę pójdą ceny wszystkiego: od prądu, przez benzynę po jedzenie, odzież.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę