OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

W Brazylii szkodniki zagrażają plantacjom trzciny cukrowej

5 stycznia 2016
Brazylijska firma analityczna Datagro zamierza obniżyć swoje szacunki zbiorów trzciny cukrowej i produkcji cukru w rejonie środkowo-południowym Brazylii. Powodem są straty, jakie na plantacjach trzciny wyrządziły szkodniki.

Występowanie kornika, który żeruje na trzcinie cukrowej, wzrosło z normalnego poziomu 3 proc. do 3,8-4,0 proc. Innych szkodników też jest więcej - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa powołując się dla Reutersa.
Na razie firma Datagro nie podała nowego szacunku zbiorów. W poprzedniej prognozie zostały one oszacowane na 584,5 mln ton, a produkcja cukru na 35,4 mln ton. W rejonie środkowo-południowym Brazylii, gdzie atakują szkodniki, zbiera się około 90 proc. trzciny cukrowej w tym kraju.
Brazylia jest pierwszym na świecie producentem trzciny cukrowej i czołowym wytwórca cukru. Od jej zbiorów zależy cena tego surowca na giełdach światowych.
Według brazylijskiego związku sektora trzciny cukrowej UNICA, w połowie marca 2013 roku zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2012/13 (sezon trwał od kwiecień 2012 do marzec 2013) w rejonie środkowo-południowym Brazylii były o 8 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosły 532,6 mln ton.
O 9 proc. wzrosła produkcja cukru do poziomu 34,1 mln ton, a o 4 proc. więcej wytworzono alkoholu (21,4 mld litrów). Używa się go bezpośrednio jako paliwo do aut jak też jako biokomponet. Oznacza to, że w sezonie 2012/2013 więcej trzciny cukrowej trafiło do rafinerii bioetanolu niż do cukrowni niż w poprzednim sezonie.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę