aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W sprawie powodzi w Europie Środkowej

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy  wystąpienie eurodeputowanego Czesława Siekierskiego ( PSL) na Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w sprawie powodzi w Europie Środkowej.
Ostatnie powodzie w Europie Środkowej są kolejnym dowodem na to, że częstotliwość występowania klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych oraz ich dotkliwość, złożoność i rozmiary ich skutków gwałtownie rosną na naszym kontynencie.

Jako główną przyczynę zwiększenia częstotliwości i rozmiarów tych zdarzeń często wskazuje się zmiany klimatyczne zachodzące na świecie. Jest to jednak tylko część prawdy. Istotną rolę w występowaniu dużych powodzi i podtopień odgrywa zła gospodarka wodna w krajach członkowskich, zaniechania inwestycyjne w infrastrukturze wodnej i melioracyjnej, brak odpowiednich zbiorników wodnych i konserwacji urządzeń istniejących. co przejawia się m.in. wieloletnimi brakami i zaniedbaniami w infrastrukturze melioracyjnej. Problemem jest również degradacja gleby wywołana działalnością ludzką, niezrównoważone wylesianie, zalewanie betonem brzegów rzek - to wszystko wpływa na ograniczenie naturalnych zdolności absorpcyjnych gleby i sprzyja powodziom. Duże straty materialne w rezultacie powodzi wynikają przede wszystkim z postępującej urbanizacji i osadnictwa na terenach zalewowych, a więc złego planowania przestrzennego. Niewydolne są również urządzenia wodno-melioracyjne - te duże jak i zwykłe rowy.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia koordynacja służb na szczeblu międzyregionalnym i międzypaństwowym. Dzięki transgranicznym strategiom zarządzania ryzykiem często udaje się ograniczyć skutki powodzi do minimum. Konieczne są duże nakłady na modernizację i rozbudowę systemów melioracyjnych i zbiorników retencyjnych; współpraca i wspólne inwestycje często wielu państw, które mogłyby być finansowane ze środków unijnych.

Należy więc usprawnić system gospodarki i zarządzania zasobami wodnymi, tak w ujęciu ponadnarodowym jak i na szczeblu krajów i regionów. W tej sprawie należy opracować specjalne programy i plany działania oraz monitoringu ich realizacji.
Czesław Siekierski


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę