Zmiana w przyznawaniu tzw. ulgi górskiej dla gospodarujących na stromo położonych polach może zaowocować innym niż dotychczas wykorzystaniem takich gruntów - niemal nieużytków. Dotyczy to m.in. rejonów wsi Brzuchania, Podleśna Wola i Pstroszyce.
Dotychczas ulga przysługiwała za wysokie położenie nad poziomem morza oraz duże nachylenie uprawianego pola. Przepisy zmieniły się jednak (usunięto z zapisu prawnego akapit mówiący o współczynniku nachylenia), co wielu gospodarzom uniemożliwiło korzystanie ze wspomnianej ulgi. Uniemożliwiło, ale nie załamało, co jawi się także efektem prowadzonych przez Urząd Gminy i Miasta licznych szkoleń.
Rolnicy chcą zakładać na nasłonecznionych zboczach najprawdziwsze winnice i tylko czekać, jak wzorem z Zielonogórskiego będziemy mieli we wrześniu święto winobrania. Zainteresowanie jest tak duże, że Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie postanowiła 4 sierpnia br. o godz. 10 zorganizować szkolenie-konferencję na temat uprawy winorośli i produkcji win w warunkach Małopolski. W ten sposób krakowska MIR przystępuje do działań, których celem będzie utworzenie w województwie grupy wyspecjalizowanych producentów.
Podczas spotkania zostaną omówione wszelkie kwestie związane z utworzeniem pionierskiej grupy producentów winogron. Zainteresowani wyjazdem są oczekiwani w pokoju nr 64 Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie. Burmistrz obiecał zorganizować wspólny wyjazd "po naukę" do Krakowa, jeśli zgłosi się większa grupa osób.
Kto wie, może już w przyszłym roku niektóre niewdzięcznie położone grunty w gminie pokryją dorodne kiście dojrzewających w słońcu winogron?