aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wspólna gospodarka odpadami

24 marca 2004

W Pułtusku koło Warszawy został podpisany we wtorek list intencyjny o wdrożeniu pilotażowego polsko- niemieckiego projektu, dotyczącego zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w woj. mazowieckim - w powiatach makowskim i pułtuskim.

Stronę polską reprezentowali: dyrektor generalny Ministerstwa Środowiska, przewodniczący polsko-niemieckiej komisji sąsiedzkiej ds. ochrony środowiska i członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Dworzak, starosta makowiecki Kazimierz Białobrzeski i starosta pułtuski Tadeusz Nalewajk.

Stronę niemiecką reprezentowali: prezes zarządu AGR w Essen Michael Vagedes, wiceprezes AGR Josef Backes i dyrektor Związku Komunalnego Gmin w Essen Gerd Willamowski.

Projekt będzie realizowany w latach 2004-2009, a po całkowitym wdrożeniu będzie modelowym przedsięwzięciem dla innych gmin, powiatów, zarówno woj. mazowieckiego, jak i całego kraju - poinformowano na konferencji prasowej.

Projekt jest zgodny z priorytetami ochrony środowiska państw Unii Europejskiej.

Podkreślono, że realizacja podpisanych dwustronnych dokumentów przyczyni się do przyspieszenia procesów integracyjnych z Unią Europejską, realizacji wspólnych programów i projektów w dziedzinie ochrony środowiska, transferu najlepszych dostępnych technik oraz stymulowania współpracy partnerskiej organów samorządowych.

Prezes AGR przypomniał, że jego firma jest obecna w Polsce już od trzech lat i służy doradztwem w dziedzinie utylizacji odpadów. Nie ukrywał też, że opór ze strony obywateli - gdy chodzi o utylizację odpadów - w początkowym okresie był duży. Według niego, należy informować i edukować społeczeństwo, by uwierzyło, że utylizacja odpadów może odbywać się w sposób przyjazny dla człowieka.

Starostowie przyznają, że żadna z gmin nie jest w stanie przeprowadzić utylizacji odpadów samodzielnie. "Chcemy korzystać z firm, które w tej dziedzinie mają długoletnie doświadczenie" - podkreślili samorządowcy.

Poinformowali również, iż specjalnie powołany komitet zajmie się m.in. określeniem lokalizacji składowisk lub spalarni odpadów. Eksperci określą również, z jakich środków pomocowych UE będzie można skorzystać przy realizacji wspólnego projektu.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę