biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Wzrost gospodarczy Polski ważniejszy od obniżenia deficytu

7 lipca 2012
Utrzymanie wzrostu gospodarczego jest ważniejsze od natychmiastowego cięcia wydatków i obniżenia deficytu poniżej 3 proc. PKB - powiedział w czwartek na konferencji poświęconej zarządzaniu gospodarczemu w UE i strefie euro wiceminister finansów Jacek Dominik.
Konferencję zorganizowano w Narodowym Banku Polskim. Dominik przypomniał, że od kilku lat Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu (stosowana jest, kiedy deficyt sektora finansów publicznych przekracza 3 proc. PKB - PAP), który pojawił się wraz z początkiem kryzysu.
"Mamy sytuację, w której wiele zewnętrznych, negatywnych czynników wpływa na krajową gospodarkę. Jest ważniejsze, aby utrzymać wzrost gospodarczy, niż natychmiast ciąć wydatki, co pozwoliłoby uzyskać cel traktatowy i być poniżej 3 proc. (z deficytem sektora finansów publicznych względem PKB - PAP) - powiedział Dominik.
"Patrząc na nasze doświadczenie, wygląda na to, że taka polityka jest właściwa i daje dobre efekty dla gospodarki. Jesteśmy jedynym krajem, któremu udało się w czasie kryzysu zachować wzrost gospodarczy" - podkreślił wiceminister. Jego zdaniem połączenie konsolidacji fiskalnej i wydatków inwestycyjnych tworzy dobre warunki dla rozwoju dla gospodarki.
Dominik mówił m.in. o wyzwaniach stojących przed Unią Europejską i strefą euro. Wskazał, że związane są one z wysokim poziomem długu prywatnego i publicznego w krajach strefy euro, słabym wzrostem gospodarczym i brakiem zaufania do systemu bankowego, którego nie przywróciły tzw. stress testy przeprowadzone wobec banków.
Wiceminister powiedział, że w dłuższej perspektywie konieczna jest głębsza integracja w UE w celu zakończenia rozszerzenia strefy euro. "Silna UE potrzebuje stabilnej waluty. Z tego skorzystają wszystkie kraje UE bez względu na to, czy są członkami strefy euro, czy nie" - powiedział.
Dodał, że Polska wysyła jasny sygnał, że ograniczenie liczby członków strefy euro nie może być dyskutowane. "Nie ma takiej alternatywy, nie wierzymy w to, że można rozpocząć taki proces i go kontrolować. To by stworzyło olbrzymi problem dla wszystkich krajów UE" - zaznaczył.
W przesłanej Komisji Europejskiej "Aktualizacji Programu Konwergencji 2012" resort finansów wskazał, że "głównym celem polityki gospodarczej rządu, w średnim okresie, pozostaje stworzenie warunków do szybkiego i zrównoważonego wzrostu, przy zapewnieniu optymalnego tempa konsolidacji finansów publicznych".
W dokumencie prognozuje się, że w 2012 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 2,9 proc. PKB, w 2013 r. - 2,2 proc. PKB, w 2014 r. - 1,6 proc. PKB, a w 2015 r. osiągnie poziom tzw. średniookresowego celu budżetowego dla Polski (poniżej 1 proc. PKB) i wyniesie 0,9 proc. PKB.



POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę