aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

26 lipca 2013
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  24 lipca rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym Komisja wnosi o odrzucenie poprawki.
Poprawka stanowiła, że za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą z dopuszczeniem pozyskiwania przynęty przy użyciu podrywki wędkarskiej.


Komisja odrzuciła  też wniosek o odrzucenie informacja Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa o sytuacji giełd towarowych i rynków hurtowych w świetle potrzeb rynku rolnego w Polsce - przebieg procesu prywatyzacji, przedstawianej na posiedzeniu w dniu 23 lipca br.

Komisja rozpatrzyła informację Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia na temat stanu przygotowań do powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Igor Radziewicz-Winnicki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel.
Projekt założeń projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, mający na celu powołanie skonsolidowanej struktury inspekcyjnej został ujęty w wykazie prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów pod numerem ZD57. W dniu 15 maja 2013 r. ww. projekt założeń został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Obecnie w resorcie trwa analiza przekazanych w ramach tych uzgodnień uwag przez powołany w dniu 5 lipca 2013 r. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarządzeniem nr 12 Zespół do spraw konsolidacji jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór w łańcuchu żywnościowym.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu prac nad pakietem legislacyjnym KE z dnia 6 maja 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa żywności.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel.
Pakiet wniosków legislacyjnych Komisji Europejskiej na rzecz zdrowych zwierząt i roślin dla bezpieczniejszego łańcucha żywnościowego zawiera:
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin (COM(2013)267);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji i udostępniania na rynku materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin (prawo o materiale przeznaczonym do reprodukcji roślin) (COM(2013)262);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zdrowia zwierząt (COM(2013)260);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 999/2001, 1829/2003, 1831/2003, 1/2005, 396/2005, 834/2007, 1099/2009, 1069/2009, 1107/2009, rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, [….]/2013 […] oraz dyrektywy 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE, 2008/120/WE i 2009/128/WE (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (COM(2013)265).
Kolegium Komisarzy przyjęło ww. wnioski w dniu 6 maja 2013 r. Obecnie trwają prace na poziomie Parlamentu Europejskiego i Rady we właściwych grupach roboczych.

Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną do spraw monitorowania stanu przygotowań do powstania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz prac nad pakietem legislacyjnym Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa żywności.
Przewodniczącym podkomisji został poseł Leszek Korzeniowski (PO).

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat opracowania nowego systemu oceny materiału siewnego i rozmnożeniowego w UE.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel poinformowała, że 6 maja br. przyjęto do dalszego procedowania w Parlamencie Europejskim i Radzie nowy pakiet legislacyjny w obszarze zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, roślinnego materiału reprodukcyjnego oraz urzędowych kontroli. Nowy system oceny materiału siewnego i rozmnożeniowego w UE zawarty został w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji i udostępniania na rynku materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin. Projekt wniosku konsoliduje i aktualizuje przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin poprzez uchylenie i zastąpienie przepisów 12 dyrektyw.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę