aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  20 czerwca  rozpatrzyła wniosek i poprawkę zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt .
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz jedną poprawkę.
Komisja wnosi o odrzucenie wniosku oraz o przyjęcie poprawki.
Poprawka dotyczy procedury uzyskiwania pozwolenia od powiatowego lekarza weterynarii na ubój bydła.
Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła i zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. (druk nr 1414) wraz z Analizą NIK (druk nr 1457) w zakresie:
1) części budżetowej 32 - Rolnictwo,
2) części budżetowej 33 - Rozwój wsi,
3) części budżetowej 35 - Rynki rolne,
4) części budżetowej 62 - Rybołówstwo,
5) części budżetowej 83 - Rezerwy celowe, w zakresie pozycji: 7, 8, 12, 35, 50 i 78,
6) części budżetowej 85 - Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działów: a) 010 - Rolnictwo i łowiectwo, b) 050 - Rybołówstwo i rybactwo,
7) agencji wykonawczych:
a) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
b) Agencja Rynku Rolnego,
c) Agencja Nieruchomości Rolnych,
d) Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa,
e) Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych,
8) państwowych osób prawnych:
a) Polski Klub Wyścigów Konnych,
b) Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie.
9) dochodów budżetu środków europejskich, wydatków budżetu środków europejskich, wykonania dochodów i wydatków budżetu środków europejskich oraz budżetu państwa w roku 2012 w zakresie Narodowej Strategii Spójności w latach 2007-2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich oraz Wspólnej Polityki Rolnej, wykazu programów wraz z limitami wydatków i zobowiązań w kolejnych latach obowiązywania Narodowej Strategii Spójności w latach 2007 - 2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich oraz Wspólnej Polityki Rolnej, wykazu programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wraz z limitami wydatków budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie tych programów, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, prefinansowania zadań przewidzianych do finansowania ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, zgodnie z przedmiotowym zakresem działania Komisji.
Po przeprowadzonej dyskusji, Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w rozpatrywanym zakresie.
Upoważniono poseł Krystynę Poślednią (PO) do zaprezentowania powyższego stanowiska na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.

Na kolejnym zaś  posiedzeniu Komisja zapoznała się z:
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanie prac na Umową Partnerstwa ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i obszarów wiejskich,
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanie prac nad dokumentami programowymi opracowywanymi przez Rząd RP na podstawie art. 9 ust. 1, 2 i 3 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz na temat aktualnego sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich,
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat programów operacyjnych opracowywanych w ramach polityki spójności ze szczególnym uwzględnieniem sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich,
- informacją Ministra Rozwoju Regionalnego o stanie prac nad kontraktami oraz strategiami wojewódzkimi - w tym regionalnymi programami operacyjnymi - ze szczególnym uwzględnieniem spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel poinformowała, że 7 czerwca 2013 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło projekt Umowy Partnerstwa, który powstał na bazie Założeń Umowy Partnerstwa 2014-2020 przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 15 stycznia 2013 r.
Umowa Partnerstwa przedstawia cele i priorytety interwencji wraz z podstawowymi wskaźnikami, ukierunkowanie terytorialne planowanej interwencji, opis stopnia uzupełniania się interwencji finansowanych z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Rybackiej, układ programów operacyjnych, zarys finansowania oraz systemu wdrażania. Wskazane w Umowie cele rozwojowe do 2020 roku, wskaźniki monitorujące ich realizację oraz zakres proponowanych interwencji stanowią punkt odniesienia do określenia szczegółowej zawartości poszczególnych programów operacyjnych z uwzględnieniem postanowień Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa.
Koncentracja działań środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w wymiarze przestrzennym będzie następowała w pięciu wyodrębnionych obszarach strategicznej interwencji państwa (OSI). Jako jeden z OSI wskazano obszary wiejskie, w szczególności o najniższym poziomie dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe.
Minister poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła siedem spośród dziewięciu zintegrowanych strategii rozwoju. Jednocześnie, w poszczególnych resortach zakończone zostały prace nad strategiami rozwoju na lata 2011-2020 określonymi w dokumencie pt. Plan uporządkowania strategii rozwoju przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 24 listopada 2009 r.
Przedstawiono Komisji również informację w sprawie programów operacyjnych opracowywanych w ramach polityki spójności ze szczególnym uwzględnieniem sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich. W celu wypracowania wspólnych założeń programowych dla wszystkich funduszy WRS, dążąc do ujęcia problemów we wszystkich programach operacyjnych MRiRW ściśle współpracuje z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.
Posłowie zapoznali się również z informacją resortu rozwoju regionalnego dotyczącą prac nad kontraktem terytorialnym, które prowadzone są równolegle do procesu programowania wszystkich programów operacyjnych, w tym programów regionalnych. Poinformowano, że obecnie trwa runda bilateralnych spotkań roboczych między przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego a reprezentacjami poszczególnych regionów i zgodnie z harmonogramem prac nad nowymi programami operacyjnymi prace powinny być zakończone do końca br.
W trakcie dyskusji posłowie pytali m.in. o kwestię finansowania dróg gminnych w przyszłym budżecie oraz czy są prowadzone rozmowy w sprawie linii demarkacyjnych pomiędzy polityką spójności, PROW a regionalnymi programami operacyjnymi.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę