aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zielone światło dla biopaliw

20 lipca 2005

W Polsce brakuje rozporządzeń do ustawy o biopaliwach, które umożliwiłoby wprowadzenie biokomponentów do paliw płynnych. Do tej pory w naszych przepisach brakowało norm określających jakość biododatków.

Komisja Europejska zarzuciła Polsce zbyt mały (planowany na koniec 2005 r.) - udział biopaliw na polskim rynku paliwowym.

Zgodnie z unijnymi zaleceniami w najbliższych pięciu latach udział biokomponentów w paliwie ma wzrosnąć aż o 5 proc. Dlatego też KE wszczęła postępowanie o naruszanie przepisów w tej sprawie. Polska jest w gronie 6 państw, które nie wywiązały się z dyrektywy w tej sprawie.

Niestety w Polsce brakuje rozporządzeń do ustawy o biopaliwach, które umożliwiłoby wprowadzenie biokomponentów do paliw płynnych. Ma ono zostać wydane w trybie pilnym w ciągu najbliższych 2-3 tygodniach - poinformował resort rolnictwa. Do tej pory w naszych przepisach brakowało norm co do jakości biododatków. Szacuje się, iż w Polsce co roku nawet 5 mln ton zboża wykorzystywane mogło być do produkcji biododatków.

Rynek biopaliw w Europie.

Europejski rynek biopaliw jest daleko bardziej rozwinięty od polskiego, głównie z powodu rozwiązań legislacyjnych sprzyjających producentom i konsumentom biopaliw. Na tle państw Unii Europejskiej wyróżniają się Niemcy. Rynek ten należy obecnie do największych i najszybciej rozwijających się w Europie. Od 2004 r. do 2009 r. obowiązuje tam zwolnienie z podatku akcyzowego czystych biopaliw i biokomponentów do paliw płynnych, oraz dofinansowanie na budowę instalacji produkcyjnej.


POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę