OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Żniwa na finiszu, plony wyższe niż przed rokiem

31 sierpnia 2012
W Lubuskiem żniwa są na finiszu. Rolnicy zebrali około 99 proc. zasiewów. Niewielkie ilości zbóż pozostały w rejonach o podmokłych polach. Szacuje się, że plony z hektara będą wyższe o 20-30 proc. od ubiegłorocznych, a ziarno jest dobrej jakości.

Szacunkowo plony zbóż w Lubuskiem to: 45-50 q/ha pszenicy ozimej, 40-45 q/ha pszenżyta ozimego, 35-40q/ha jęczmienia jarego. Zboża jare plonowały bardzo dobrze ze względu na dobre warunki pogodowe - częste opady - poinformowała PAP Władysława Bielawska z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Na najlepszych plantacjach pszenicy ozimej rolnicy osiągali plony rzędu 60-80 q/ha. Wysokie plony zbóż ozimych nie oznaczają jednak, że ich zbiory będą wyższe niż przed rokiem.
Zdarzały się bowiem plantacje, które ucierpiały z powodu ujemnych skutków przezimowania. Szacuje się, że dotyczy to około 20-30 proc. pól obsianych materiałem siewnym wykazującym niższą odporność na mrozy.
Rolnicy, którym wymarzły zboża ozime, najczęściej przesiewali swoje pola zbożami jarymi lub z powodu braku materiału siewnego byli zmuszeni na uprawę kukurydzy, prosa czy słonecznika. To spowodowało zmniejszenie areału zbóż ozimych, takich jak: pszenica, jęczmień czy pszenżyto i oznacza, że w całościowym ujęciu rolnicy zbiorą ich mniej niż podczas poprzednich żniw.
Ceny zbóż w okresie żniw nie obniżyły się zbytnio i są na poziomie 600-900 zł/t. Za tonę rzepaku skupy płacą 1900-2100 zł. Według analityków rynku, ceny zboża nie spadną także później, a nawet mogą zwyżkować ze względu na słabsze zbiory w innych rejonach świata - w Rosji, USA i Chinach.
W Lubuskiem skupem zboża i rzepaku zajmuje się 25 podmiotów.
W południowej części Lubuskiego żniwa zostały już praktycznie zakończone w minionym tygodniu. Wyjątkiem jest powiat świebodziński, gdzie do zbioru pozostało około 2 proc. zbóż i rzepak jary, którego zbiór trwa także w kilku północnych powiatach regionu.
Na północy regionu rolnicy zbierają jeszcze zboża z pól położonych w dolinach rzecznych - na podmokłych terenach, gdzie nie ma możliwości użycia ciężkiego sprzętu.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę